Сьогодні перед нами стоїть питання необхідності регулювання інтернету – Фукуяма
17 жовтня 2019
17.10.2019

Під час четвертого форуму Бориса Нємцова у Варшаві пройшла дискусія одного з найвідоміших філософів Френсіса Фукуями та керівника Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального. Серед іншого Фукуяма та Навальний дискутували про регулювання інтернету.

Френсіс Фукуяма висловив думку про те, що сьогодні ми перейшли від сприйняття інтернету як засобу поширення демократії до розуміння, що інтернет може бути ворогом демократії. Це сталося тому, що інтернетом як інструментом у своїх цілях користується  Росія, екстремісти та політичні діячі, не зацікавлені у демократії. 

“Я думаю, сьогодні перед нами стоїть питання необхідності регулювання інтернету. Є різні моделі регулювання інтернету, в тому числі китайська. У Китаї в інтернеті є тільки те, що хоче влада. Вони дуже успішно контролюють все, що відбувається в мережі. На Заході інша ситуація: у нас є дві великі американські компанії, які врешті контролюють більшість об’ємів інформації в інтернеті”, – вважає Фукуяма. 

За словами Фукуями ці компанії не ворожі до демократії, але не обов’язково, щоб вони її підтримували, оскільки у них є своя бізнес-модель. “Іноді просування теорії змови є більш вигідною, бо це дає багато кліків, але це не завжди корисно для демократичного порядку. Тому так - я думаю, потрібно більше регулювання інтернету. Як саме - потрібно дискутувати”, – зазначив Фукуяма. 

На думку Фукуями, Facebook - провідний спосіб комунікації у десятках країн по всьому світу, тож краще не зосереджувати його в одних приватних руках.

Відповідаючи на питання про контроль Росії над Рунетом, Навальний наголосив, що протягом останніх двох років йде найактивніша війна з мережею і спроби «полагодити» цей інтернет можуть йти з різних сторін. 

“Там, де російська держава, на відміну від китайців, не може використовувати технологію, приходять просто люди в масках, які стукають до вас у двері і просять, щоб ви припинили говорити і писати щось на Youtube або десь ще, в Facebook. Це нова російська інтернет-технологія, стартап, який придумав Володимир Путін. Безумовно, такого роду спроби будуть лише наростати”, – прогнозує Навальний. 

Навальний вважає, що Росія продовжить впливати на інтернет офлайновими методами, тобто тиснути і переслідувати конкретні ЗМІ, конкретні організації і конкретних людей, які не подобаються владі. Що стосується застосування технологічних методів у Росії, то за словами Навального, “вони це роблять поки досить неефективно”. 

“Російська влада не любить нікого, хто їй не підкоряється. Інтернет їй поки не підкоряється, і вся політика дійсно змістилася туди”, – заявив під час дискусії Навальний. 

Раніше ізраїльський історик та професор історичного факультету Єврейського університету в Єрусалимі Юваль Ной Харарі у своїй колонці писав, що ми живемо в світі, який намагається тебе хакнути, і потрібно бути до цього готовим. На думку Харарі, майбутня свобода та незалежність вимагає громадського тиску та резонансу від нації, а щоб її захистити, в ХХI столітті ви маєте захистити свої персональні дані.