Скільки та як техгіганти будуть стягувати ПДВ з українців в 2022?
28 грудня 2022
28.12.2022

З січня 2022 року в Україні починає діяти закон № 1525-ІХ, відомий як «податок на Google». Згідно з ним іноземні інтернет-компанії, які обслуговують українських користувачів, додаватимуть 20% податок на додану вартість до своїх послуг.

Як платформи, зокрема eBay, Amazon, Facebook, Google та Netflix, повідомляють своїх користувачів про нову вимогу та як стягуватимуть податок, розповідає видання dev.ua.

  1. Ecommerce-сервіс eBay розіслав українським користувачам лист-попередження про те, що має додати 20% податку на додану вартість до своїх послуг.

Які саме послуги у eBay платні, а також який розмір комісії та які умови застосовуються до продажі товару на майданчику, можна прочитати у відповідному розділі підтримки.

Якщо коротко, на майданчику застосовують два типи комісій: insertion fees (за розміщення оголошень) та final value fees (з продажу товару).

  1. Компанія Amazon розіслала українським некомерційним користувачам електронні листи про стягнення ПДВ з початку 2022 року.

У повідомленні команда Amazon попередила, що некомерційним користувачам потрібно вказати податковий реєстраційний номер у своєму обліковому записі Seller Central.

Для цього у налаштуваннях у розділі «Інформація про податки» потрібно обрати у списку країн «Україна» та вказати свій податковий номер.

  1. Компанія Adobe надіслала користувачам листи з попередженням, що з 11 січня починає стягувати 20% ПДВ. Скріншот листа опублікував користувач Алекс Колодяжний у Facebook.

  1. Facebook також може додати у вартість своїх послуг ПДВ.

«Відповідно до нової норми про ПДВ в Україні, з 1 січня 2022 року Facebook зобов’язаний за законом стягувати ПДВ з усіх продажів реклами до всіх рекламодавців в Україні», — повідомили в Meta.

Це стосується тих рекламодавців, у яких Україна вказана як країна, для якої замовляються послуги або як особиста адреса, та які не підтвердять, що є юридичною особою або приватними підприємцями та не додадуть свій номер платника ПДВ до свого рекламного облікового запису Facebook.

Для тих користувачів, які це зроблять, Facebook ПДВ не додаватиме. Вказати інформацію можна в особистих налаштуваннях.

ПДВ додаватимуть автоматично до рахунків за рекламу, а не до загального бюджету, який компанія чи користувач призначив на рекламу.

  1. Google також вводить ПДВ для деяких сервісів.

Редакція Dev.ua запросила роз’яснення. Як пояснили в Google, нова практика оподаткування буде застосовуватися до ряду продуктів компанії, оскільки законодавство стосується електронних послуг.

«Чи додається ПДВ до поточної ціни, або ціна залишається незмінною, і ми просто віднімаємо ПДВ з неї, буде визначатися по кожному продукту окремо», — уточнили в компанії.

Тобто поки рано стверджувати, що з першого січня всі сервіси Google для українських клієнтів подорожчають.

Деякі користувачі послуг Google вже почали отримувати повідомлення про нові правила щодо ПДВ.

«Якщо ви хочете перевірити свій статус, зайдіть в службу „Мій Акаунт“ https://accounts.google.com/, в розділ „Оплата і підписки“. Там перераховані всі сервіси, на які ви підписані, а також розміри оплат і податковий статус», — радять в Google.

  1. Netflix. У службі підтримки стримінгової платформи повідомили, що податок включений в ціну пакетів. Тобто, якщо ваш тариф — $4.99, до нього вже мають входити усі місцеві податки.

  2. Apple TV. Як і у випадку з Netflix, ПДВ одразу входить до ціни підписки. «До вартості, яку ви бачите на екрані ($4,99 за Apple TV), вже входить український податок», — повідомили у компанії.

Як повідомлялося раніше, 3 червня Верховна Рада України ухвалила закон, згідно з яким іноземні інтернет-компанії, які надають послуги в Україні, сплачуватимуть податок на додану вартість.