Шизофренія в Росії: депутати Держдуми голосують за ізоляцію Рунету
16 лютого 2019
16.02.2019

На цьому тижні Росія зробила крок в бік самоізоляції від світу – у першому читанні депутати Державної думи схвалили законопроект про про ізоляцію російського сегменту інтернету. Законопроект нібито має убезпечити Росію від залежності від західних технологій, однак російських альтернатив не так вже й багато.

Ініціювала законопроект путінська партія “Єдіная Росія”, подав документ сенатор Андрій Клішас. У першому читанні за документ проголосували 334 депутати, тобто усі депутати Єдіной Росії, проти – 47, тобто усі решта. Трансляція засідання проходила наживо на сайті Держдуми.

Глава профільного комітету з інформаційної політики Леонід Левін під час свого виступу напередодні голосування вказав на деякі недоліки законопроекту, що потребують коригування. Однак, на його думку, депутати зможуть це зробити під час другого читання. Проти законопроекту виступили представники усіх фракцій, окрім ключової пропутінської «Єдиної Росії».

Законопроект претендує на статус найбільш неадекватного рішення влади щодо інтернету в Росії у 2019 році. Під час дискусії у Держдумі було зрозумілим, що ініціатори ізоляції Рунета не хотіли відповідати на прямі запитання щодо необхідних витрат на реалізацію законопроекту – пише Роскомсвобода.

У свою чергу Роскомнадзор вже готовий реалізувати положення законопроекту у разі його остаточного схвалення. Головний орган цензури інтернету в Росії та оператори зв’язку проведуть пілотні випробування в рамках закону про захист Рунета від зовнішніх загроз. Про це заявив на Російському інвестиційному форумі голова Росконадзору Александр Жаров:

«Пілоти 100% будуть, і будемо ми їх робити разом з операторами зв’язку, але після схвалення закону».

Ідея суверенного інтернету нагадує логіку російського “імпортозамещєнія” як практики нав’язувати жителям Росії неякісних вітчизняних товарів й обмеження доступу до імпортних продуктів, як це було з західними сирами.

Нагадаємо, у грудні 2018 року Роскомнадзор виписав штраф компанії Google у сумі 500 тис.рублів (приблизно $7500) за відмову приєднатися до реєстру заборонених в Росії сайтів й фільтрувати контент.