Шестигодинний збій у роботі Facebook та Instagram: у чому причина та які наслідки
5 жовтня 2021
5.10.2021

4 жовтня близько 18:40 відбувся глобальний збій у роботі соціальних мереж Facebook та Instagram, який тривав близько шести годин. Офіційною причиною збою у Facebook назвали зміну конфігурації маршрутизаторів.

Про це свідчили дані порталу Downdetector.

Повідомлення про проблеми у роботі сервсів Facebook почали надходити близько 18:25 за київським часом.

Станом на 18:55 у користувачів не відкривалася жодна з вебсторінок соцмережі.

Мобільний додаток та месенджер Facebook також не працювали належним чином. У додатку не відображалася стрічка новин, а у месенджері було неможливо відправити чи отримати повідомлення.

Дані Downdetector

Також про збій одночасно повідомили користувачі месенджера WhatsApp та соцмережі Instagram.

Дані Downdetector

Дані Downdetector

Представники компанії заявили, що працюють над усуненням проблем.

«Ми знаємо, що деякі люди мають проблеми з доступом до наших програм та продуктів. Ми працюємо над тим, щоб якомога швидше нормалізувати ситуацію, і просимо вибачення за можливі незручності»,написали Facebook у Twitter.

Станом на 23:00 за київським часом сторінки Facebook все ще не працювали.

Відповідно до даних Downdetector, проблеми з’явилися в роботі й інших провідних онлайн-сервісів та сайтів компаній. Серед них — Google, Twitter, TikTok, Telegram, Amazon, Netflix, Zoom, Virgin Media, Vodafone та інші.

Дані Downdetector

Після 22:00 зросла кількість повідомлень у роботі сервісу мікроблогів Twitter. Зокрема, користувачі заявили про проблеми з роботою сайту й мобільного додатку, а також про складнощі з обміном коментарями до дописів.

Повідомлення про поновлення роботи сервісів почали надходити близько 1:00 5 жовтня.

У блозі Facebook Engineering оприлюднили офіційну причину збою:

«Наші інженерні групи дізналися, що зміни конфігурації магістральних маршрутизаторів, які координують мережевий трафік між нашими центрами обробки даних, викликали проблеми, які перервали цей зв'язок. Це порушення мережевого трафіку зумовило каскадний вплив на способи зв'язку наших центрів обробки даних, в результаті чого ми не могли надавати послуги».

Як повідомляє The New York Times із посиланням на власні джерела у компанії, спеціалісти Facebook не вважають причиною збою кібератаку.

«Два члени служби безпеки Facebook, які повідомили на умовах анонімності, оскільки вони не були уповноважені говорити публічно, заявили, що кібератака малоймовірна, тому що один злам навряд чи вплине на таку велику кількість додатків одночасно», — написало видання.

За збій особисто вибачився засновник Facebook Марк Цукерберг.

«Facebook, Instagram, WhatsApp і Messenger повертаються онлайн. Перепрошую за сьогоднішній збій — я знаю, наскільки ви покладаєтеся на наші послуги, щоб залишатися на зв'язку з близькими вам людьми», — написав він.

Через збій у роботі сервісів Facebook Марк Цукерберг втратив майже $6,5 млрд.

Відповідно до даних біржі NASDAQ, фінансово постраждали й інші великі американські IT-компанії. Зокрема, впала вартість акцій Twitter (6,7%), Alphabet (2,7%), Amazon (2,8%), Apple (2,6%) та Microsoft (2,4%).

Як повідомлялося раніше, американська телекомпанія CNN обмежила доступ до своєї сторінки в Facebook для користувачів з Австралії після прийняття Верховним судом країни постанови, яка покладає на новинні організації юридичну відповідальність за коментарі користувачів під їхніми дописами в соцмережах.