Що шукали українці в інтернеті в 2020 році та чому в Україні найдешевший інтернет в світі. Огляд Інтернет свободи за грудень 2020
4 січня 2021
4.01.2021

У новому огляді Інтернет свободи розповімо про таке: як змінилися пошукові запити українських користувачів в 2020 році і що це означає; чому частина ІТ-фахівців з Білорусі переїхала до України і чи добре їм живеться в українських реаліях; скільки грошей можна заробити на незаконному продажі персональних даних в Україні.

Дешево та якісно – український інтернет найдешевший. Україна посіла першу сходинку серед 211 країн у рейтингу з найдешевшим широкосмуговим інтернетом у світі. Українські користувачі в середньому платять абонплату в $6,41 на місяць. Докладніше читайте у нашому матеріалі.

Порошенко і Зеленський – поза топ-запитами в Google. Інтернет Свобода порівняла ключові запити українських користувачів за 2019 та 2020 роки. На зміну політикам, користувачі почали цікавитися коронавірусом та користуванням Zoom. Докладніше читайте в нашому огляді.

Безпека в інтернеті

«Параноїки і пильні люди - найгірша перешкода на дорозі кіберзлочинців». Олексій Дубілет став новим колумністом Інтернет Свободи. Спеціаліст з кібербезпеки Fintech Band (monobank) розповідає про шахрайства «соціальної інженерії». Докладніше читайте у матеріалі.

Вболіваємо за Білорусь

Як живеться білоруським ІТ-фахівцям в Україні. За останні чотири місяці протестів в Білорусі в Україну переїхали майже 40 білоруських ІТ-компаній та 2 тисячі фрілансерів. Про їхнє життя в Україні, проблеми, з якими довелося зіткнутися на українському ринку, та плани на майбутнє читайте у нашому матеріалі.

Нові цифрові звички для білорусів. Масові протести в Білорусі наразилися на цифрові репресії з боку уряду і VPN, бекапи, телеграм-канали, паролі вай-фай мереж на транспорантах протестувальників — все це стало невід’ємною частиною життя білорусів. Читайте про 9 особистих історій білорусів у нашому матеріалі.

Unsplash

Будні української Кіберполіції

Персональні дані у небезпеці. Кіберполіція України викрила чоловіка, що зламував облікові записи мобільних телефонів і збирав персональні дані користувачів. Від злочинних дій постраждали близько 100 осіб, а загальна сума збитків сягнула мільйона гривень. Докладніше у матеріалі.

Unsplash

Соцмережі як пастка. Працівники кіберполіції викрили зловмисника, що з 2019 року продавав у соціальній мережі жіноче взуття з умовою стовідсоткової передоплати на банківську карту. Після отримання грошей від покупців – правопорушник зникав. Скільки завдано збитків за весь час — у нашому матеріалі.

Хакери та COVID-19

Кому потрібні дані хворих на covid? Одразу 4 державні структури Естонії зазнали схожих кібератак. Хакерам вдалося отримати доступ до даних 9 158 хворих на коронавірус. Докладніше у нашому матеріалі.

Unsplash

Атаки на вакцину. Спеціалісти з кібербезпеки корпорації IBM виявили глобальну фішингову кампанію націлену на холодовий сегмент поставок вакцин — організації, що забезпечують збереження препаратів в умовах низької температури. Про шахрайську схему роботи кампанії читайте у матеріалі.

Європейське агентство лікарських засобів (EMA), що нині вирішує питання про допуск у ЄС низки вакцин від коронавірусу, підтвердило ще одну хакерську атаку. Про деталі нападу читайте у матеріалі.

Вболіваємо за українські стартапи

Unsplash

Український додаток у ТОП. Український стартап Reface потрапив до рейтингу найпопулярніших додатків Google Play. Розроблена технологія дає змогу змінювати обличчя на фото та у відео. Докладніше у нашому матеріалі.

Читайте щоденні новини на тему цифрових прав та свободи інтернету на нашому сайті: netfreedom.org.ua.