Що робити у разі відкриття посилання з вірусом — поради від Держспецзв’язку
30 червня 2022
30.06.2022

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України поділилась порадами щодо дій після відкриття посилань та завантаження файлів зі шкідливим програмним забезпеченням.

Відкриття посилання з вірусом не означає, що всі збережені файли на комп’ютері будуть обов’язково втрачені. У більшості випадків можна виправити проблему без втрати даних. У разі зараження комп’ютеру вірусом дії можуть бути різні, залежно від того, що саме «підхопив» комп’ютер і чи встановлений антивірус.

Видалення загрози за допомогою антивірусу

За захист від вірусів комп’ютерів, на яких встановлено Windows 10, Windows 11, автоматично відповідає служба «Безпека у Windows» із вбудованою антивірусною програмою «Антивірус Microsoft Defender».

Вона постійно сканує системи на наявність різноманітних загроз, а також автоматично встановлює необхідні для безпечного користування пристроєм оновлення. Тож якщо ви випадково відкриєте шкідливий файл, служба відреагує на небезпеку і надішле попередження.

Можна користуватися й іншими програмами-антивірусами. Проте потрібно мати на увазі: у разі встановлення на комп’ютер стороннього антивірусу «Антивірус Microsoft Defender» вимикається автоматично.

Як позбавитися від вірусу:

  1. Запустіть антивірус та здійсніть перевірку комп’ютера на наявність загроз.
  2. Коли загрозу знайдено, антивірус перемістить її в карантин. Видаліть звідти заражений файл чи програму.
  3. Очистіть кошик перед перезавантаженням комп'ютера.

Якщо на комп’ютері не встановлений антивірус

У випадку відсутності на пристрої програми захисту можна скористатися утилітами – допоміжними програмами для одноразової перевірки пристрою на віруси.

Якщо не вдалося видалити вірус

Коли не вдається видалити вірус на комп'ютері, можна перевстановити операційну систему чи скинути пристрій до заводських налаштувань. Якщо ж ви не впевнені у своїх силах та у тому, що можете самостійно видалити вірус, краще відразу звернутися за допомогою до фахівців.

Шкідливе ПЗ на робочих пристроях

Якщо ви завантажили вірус на робочому комп’ютері, обов’язково повідомте про це службу з кібербезпеки, ІТ-службу своєї компанії чи установи. Фахівці повинні перевірити, чи не відбулося зараження інших систем.

Раніше ми розповідали про те, як відрізнити фейкового бота від справжнього за допомогою інструмента Мінцифри.