Що нового в сфері інтернет-свободи в Україні? Підсумки 25 квітня – 25 травня 2019 року
31 травня 2019
31.05.2019

Україна

Новий закон про мову: що зміниться для Інтернету та ЗМІ. 15 травня 2019 року президент України Петро Порошенко підписав закон про функціонування української мови як державної. Закон набуде чинності через два місяці з моменту його публікації. Закон про мову передбачає, що відтепер державна мова буде основною не лише у освіті, медицині, сфері послуг чи державному секторі, а і в мережі Інтернет та ЗМІ. Детальніше про те, що зміниться у Інтернеті та медіа відповідно до закону, читайте на сайті.

В Україні планують запустити 5G у 2020 році. 17 травня 2019 року президент України Петро Порошенко підписав указ про запуск в Україні мобільного зв’язку стандарту 5G. Запуск 5G назвав пріоритетом на посаді і перепризначений голова Національної комісії з питань регулювання зв’язку та інформації Олександр Животовський, зазначивши, що в Нацкомісії аналізують частоти, які можуть бути використані для 5G і їх перелік буде готовий цієї осені.

Фото: офіційний сайт президента України

Про що говорив новообраний президент Зеленський на ІТ-конференції iForum-2019? 23 травня президент України Володимир Зеленський виступив на ІТ-конференції iForum-2019. Президент згадав “країну у смартфоні”, яка була однією із обіцянок передвиборчої кампанії Зеленського. За словами новообраного президента, “країна у смартфоні” передбачає впровадження чотирьох рівнів: інформація про державу, комунікація з державою, транзакції з державою, залучення в управління державою.

Порушення прав користувачів в мережі вказує на недосконале законодавство: робочі зустрічі в рамках адвокаційного проекту “Зелена книга”. В рамках проекту ГО “Інтерньюз-Україна” та УФБС “Зелена книга з управління інтернетом та інформаційної політики в Україні як інструмент адвокації в процесі вироблення рішень” прошли зустрічі з урядовцями та представниками громадянського суспільства. Серед ключових проблем, про які говорять представники державних органів – низький рівень довіри до державних інституцій, а порушення прав користувачів в мережі безпосередньо вказує на недосконале законодавство.

На робочій зустрічі з представниками громадянського суспільства обговорювалася необхідність працювати з суспільством для підвищення у них розуміння, як правильно користуватися Інтернетом, що таке кібергігієна та якою має бути саморегуляція у мережі. Експерти висловили застереження, що наступний склад Верховної Ради намагатиметься ще жорсткіше контролювати Інтернет.

«Вконтакте» випав з п’ятірки найпопулярніших сайтів серед українських користувачів. За підсумками квітня 2019 року заблокований «Вконтакте» випав з п’ятірки найпопулярніших сайтів серед українських користувачів. А російська соцмережа “Одноклассники” більше не входить у топ-10 сайтів. Це дані дослідження Factum Group оприлюднила Інтернет Асоціація України. Найпопулярніші сайти квітня – це традиційна трійка: Google, YouTube та Facebook.

Два роки з часу “санкційного указу” в Україні. Чи було ефективним блокування російських сайтів та соцмереж. 15 травня 2017 року, два роки тому, президент Петро Порошенко підписав указ №133/2017 про введення в дію рішення РНБО про санкції проти низки російських компаній. Відповідно до указу провайдерам заборонялося надавати послуги з доступу користувачам мережі Інтернет до сайтів групи «Mail.ru», «Яндекс», соціальних мереж «Вконтакте» та «Однокласники».и були ефективнимисанкції, читайте за посиланням.

Facebook та світ

Фото: The New York Times

«Настав час попрощатися з Facebook»: співзасновник компанії про загрози технологічного гіганта для демократії. Кріс Хьюз, один зі співзасновників Facebook заявив, що уряд має взяти під контроль Facebook та ослабити компанію.. Хьюз пропонує розділити Facebook на кілька компаній, щоб забезпечити дотримання антимонопольного законодавства і скасувати придбання Instagram та WhatsAp, а також створити новий орган, уповноважений Конгресом для регулювання технологічних компаній.

Цукерберг у відповідь заявив: розділення Facebook – не вихід, оскільки це не вирішить зазначених проблем, а вдарить по спробам захистити дані користувачів.

Рада ЄС затвердила нові санкції за кіберзлочини. Рада ЄС затвердила 17 травня нові санкції за вчинення кіберзлочинів, які будуть спрямовані на тих, хто здійснює кібератаки незалежно від національності чи місцезнаходження. Нові санкції включають заборону на поїздки до ЄС, замороження активів осіб та організацій, а підсанкційним особам забороняється надавати кошти.

Заява Єврокомісії: заходи Facebook, Google і Twitter проти фейків дали результат. У Єврокомісії заявили, що заходи Facebook, Google і Twitter проти фейків дали результат. Єврокомісія також закликала Facebook, Google і Twitter посилити заходи у сфері інтернет-реклами та розширити фактори перевірки фактів, залучаючи ЗМІ до розробки індикаторів прозорості та надійності джерел інформації.

Facebook видалив близько 100 груп та сторінок з російською пропагандою. 6 травня 2019 року Facebook заявив про видалення 97 російських сторінок та груп, які розповсюджували пропаганду та недостовірну, маніпулятивну інформацію про Україну. За даними компанії, люди, які займалися цією діяльністю, керували фейковими обліковими записами для поширення новин про військовий конфлікт на Сході України, політику в Україні та війну у Сирії.

Як зміниться Facebook: новий дизайн, функції та політика приватності. 30 квітня на щорічній конференції розробників Facebook Марк Цукерберг оголосив про оновлення дизайну соцмережі та підвищення приватності платформи. Спершу редизайн запрацює у США, а до кінця року по всьому світу. Цукерберг також заявив, що майбутнє за приватністю і компанія будує більш соціальну платформу, орієнтовану на конфіденційність. Більше про основні зміни та оновлення у Facebook читайте на сайті.

Google корисний для всіх: компанія представила нові функції та можливості. 7 травня 2019 року на щорічній конференції розробників I/O 2019 Google представила користувачам нові можливості: апгрейд Google Assistant, оновлені смартфони, нововведення пошукової системи та інший підхід до конфіденційності даних. На конференції заявили про те, що компанія змінює підхід до приватності даних. Більше про зміни, які чекають на користувачів Google, читайте на сайті.

Росія

Фото з відкритих джерел

Путін підписав закон про суверенний Рунет. 1 травня 2019 року президент Росії підписав закон про ізоляцію Рунету, який вступить в силу через півроку, а деякі його положення з 2021 року. Головна ідея ухваленого закону – створення інфраструктури, яка дозволить російському сегменту інтернету працювати в умовах ізоляції. Протягом усього часу ухвалення закону ініціатори ізоляції Рунету активно проштовхували у російських ЗМІ думку, що закон необхідний як захист від «цілеспрямованого масштабного зовнішнього впливу». Натомість правозахисники активно критикували документ, вказуючи на суттєве обмеження свободи слова та цифрових прав користувачів. Більше про основні зміни передбачені законом та реакції, які він викликав, читайте на сайті.

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна”.