Що нового в сфері Інтернет-свободи в Україні? Підсумки 25 червня – 15 липня 2019 року
16 липня 2019
16.07.2019

Ми регулярно моніторимо інциденти та порушення інтернет-свободи в Україні. Результати та аналітику можна переглянути на нашому сайті: netfreedom.org.ua

Читайте 5 ключових текстів з липневого огляду від “Інтернет-свободи”: як дезінформація у сомережах поширюється напередодні парламентських виборів в Україні? Чому Стів Возняк закликає всіх масово видалятися з Facebook? Які податки та закони запроваджує Франція, щоб регулювати соцмережі? Хто і за що оштрафував Facebook у липні? Яким буде законодавство щодо Інтернету у порядку денному нового парламенту? Більше – нижче:

Україна

Анонсуємо круглий стіл у четвер: Яким буде законодавство щодо Інтернету в порядку денному нової Верховної Ради? Пропозиції стейкхолдерів. 18 липня о 16:00 в «Укрінформі» (Зала 2).

Як дезінформація на виборах поширюється в соцмережах. Напередодні парламентських виборів в Україні почали з’являлися фейкові сторінки, які поширювали недостовірну інформацію у Facebook. Так, з’явилися недостовірні дописи від імені ресторатора та бізнесмена Миколи Тищенка, який балотується до Верховної Ради від партії “Слуга народу” по 219 округу, у яких він нібито пропонував безкоштовні обіди у своїх ресторанах жителям округу, а також фейкова сторінка КМІС, яка публікує неправдиві соціологічні дані про рейтинги на різних округах.

Фото: Укрінформ

“Ми маємо встановити правила, які будуть вигідні обом сторонам – і Україні, і Facebook” – ключові тези дискусії 2 липня. Під час круглого столу в Укрінформ представники МІП, ГО «Інтерньюз-Україна», ЦЕДЕМ та громадянського суспільства обговорили політику приватності Facebook, протидію соцмережі мові ненависті та необхідність спільних домовленостей між Україною та компанією, що будуть вигідні обом сторонам. Більше про hate speech та дезінформацію у Facebook читайте на нашому сайті.

Заблокований в Україні Вконтакте продовжує втрачати аудиторію. Відповідно до даних нового дослідження Factum Group, яке оприлюднила Інтернет Асоціація України, Вконтакте опустився на восьме місце рейтингу найпопулярніших серед українців сайтів. Ще місяць тому був на шостій сходинці. Найвідвідуванішими сайтами в Україні традиційно є Google, Youtube, Facebook, Ukr.Net і privatbank.ua.

Facebook та світ

Фото з відкритих джерел: Стів Возняк

Стів Возняк закликав користувачів видалятися з Facebook. Співзасновник Apple стурбований тим, що технологічні гіганти втручаються у приватне життя користувачів та переконаний: деякі люди не бояться втратити приватність в обмін на ті переваги, які їм дає соцмережа. Возняк заявив, що заради збереження конфіденційності більшість людей має знайти спосіб позбутися Facebook.

Facebook вперше погодився надавати судам Франції інформацію про користувачів, яких підозрюють у використанні мови ненависті. Раніше Facebоok співпрацював з Францією у справах, що стосувалися терористичних атак, насилля, передаючи ІР-адреси, ідентифікаційні дані підозрюваних судам, які офіційно цього вимагали. Відтепер співпраця розширюється і на справи пов’язані з hate speech та дезінформацією.

Нові штрафи Facebook. У Італії регулятор з питань конфіденційності даних оштрафував компанію Facebook на 1 мільйон євро за порушення, пов’язані зі скандалом з Cambridge Analytica. Це найбільший штраф проти корпорації у цій справі. Німеччина також наклала штраф на компанію у липні 2019 року на 2 мільйони євро через порушення законодавства щодо боротьби з поширенням фейкових новин та мови ненависті. Федеральне відомство Німеччини у справах юстиції вважає, що компанія “спотворила картину масштабів незаконного контенту на платформі, а також способів боротьби з ним”.

Фото: Reuters

Франція ухвалила новий закон щодо боротьби з мовою ворожнечі та податки на доходи технологічних гігантів. Національна асамблея ухвалила закон, який змусить соцмережі видаляти вміст, який французький уряд вважає мовою ворожнечі. Після затвердження закону Сенатом, онлайн-платформ матимуть 24 години на видалення відповідного контенту. Інакше — штраф до 1,25 мільйона євро. Крім того, парламент Франції запровадив спецподаток для технологічних компаній, який зобов’язує їх сплачувати 3% з доходів, отриманих на території країни. Податок у першу чергу торкнеться американських технологічних гігантів Facebook, Google, Amazon та Apple.

Данія планує регулювати блогерів з великою кількістю підписників. Міністр у справах дітей та освіти Данії заявила про наміри уряду зобов’язати відомих осіб дотримуватися “стандартів класичної преси” та нести “редакційну відповідальність”. Це сталося після того, як відома блогерка повідомила у Instagram про спробу самогубства.

Бельгія щодня сплачуватиме штраф за повільний Інтернет – рішення Європейського суду. Країна має сплачувати 5 тисяч євро на день доти, доки не буде забезпечено виконання Директиви ЄС про високошвидкісний Інтернет у країні, ухвалену 2014 року.

Фото: CNN

Трамп більше не зможе блокувати користувачів у Twitter. Таке рішення 9 липня 2019 року схвалив Апеляційний суд у Нью-Йорку на підставі першої поправки до Конституції США, що гарантує громадянам свободу слова. Суд вирішив, що особистий Twitter-акаунт Трампа – не просто персональний блог, а офіційний обліковий запис, з допомогою якого президент США робить заяви щодо своєї політики, тож блокування громадян заборонені.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті https://netfreedom.org.ua/

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна”.