Що нового в сфері Інтернет-свободи в Україні? Підсумки 15 липня – 31 липня 2019 року
1 серпня 2019
1.08.2019

У нашому огляді новин розповідаємо вам про таке: які законопроекти щодо Інтернету має схвалити наступний парламент? Скільки українські партії витратили на політичну рекламу напередодні виборів? Чи триватимуть санкції проти російських соцмереж? Чи втратить Цукерберг необмежений контроль після 5-мільярдного штрафу для Facebook? Чим небезпечний мобільний додаток FaceApp, який зістарює обличчя?

Ми стежимо за ситуацією з інтернет-свободою та цифровими правами в Україні. Результати та аналітику можна переглянути на нашому сайті: netfreedom.org.ua

Україна

Яке законодавство потрібно для розвитку Інтернету: рекомендації для парламенту ІХ скликання – ключові пропозиції стейкхолдерів. 18 липня під час круглого столу представники Міністерства інформаційної політики, ГО «Інтерньюз-Україна» медіаексперти, урядові спеціалісти та представники громадянського суспільства напередодні позачергових парламентських виборів обговорили позиції громадянського суспільства, ІТ-спільноти стосовно необхідних законопроєктів, які має схвалити Верховна Рада наступного скликання.

Фото Укрінформ: Обговорення необхідного законодавства щодо розвитку Інтернету 18 липня 2019 року

Більше про те, яким має бути порядок денний нового парламенту щодо розвитку Інтернету читайте на нашому сайті.

Заборона російських соцмереж в Україні. Секретар РНБО Олександр Данилюк заявив про необхідність дотримання санкцій проти російських соцмереж державними органами до завершення терміну їх дії або скасування. Таку заяву секретар РНБО зробив у зв’язку зі збільшенням кількості повідомлень про можливе скасування заборони.

Результати дослідження “Інтерньюз-Україна”: за що “голосують” Facebook, Instagram та VK. У Facebook, Instagram та VK домінують різні авторитети; негативна риторика щодо всіх партій домінує у 42% проаналізованих Facebook-постів, тоді як позитивна зустрічається тільки у 15%; а VK не любить жодної української партії, навіть “проросійських”. Такі дані дослідження «Cоцмережі про #вибори: за що голосують фейсбук, інстаграм та вконтакте», проведеного з 1 травня по 17 червня 2019 року.

Інфографіка “Інтерньюз-Україна”: дані дослідження «Cоцмережі про #вибори: за що голосують фейсбук, інстаграм та вконтакте»

Хто більше: скільки партії витратили на рекламу у Facebook. Соцмережа оприлюднила офіційний звіт, відповідно до якого політичні партії в Україні витратили майже 2 мільйони доларів на рекламу у Facebook у період з червня по середину липня. Серед лідерів за обсягами витрат – партії “Голос”, “Європейська солідарність” та “Спільна справа – Сила права”. Крім того, Facebook видалив десятки акаунтів та сторінок, що поширювали критику українського уряду, дезінформацію про війну на Сході та політичні новини напередодні парламентських виборів в Україні.

Facebook та світ

Фото REUTERS: голова ФТК Джо Сімонс

Штраф у 5 мільярдів доларів та посилення приватності у Facebook. Федеральна торгова комісія США та Facebook 24 липня 2019 року уклали угоду, за якою компанія має сплатити 5 мільярдів доларів штрафу та посилити політику конфіденційності. У чому звинувачували соцмережу, про що домовилися ФТК та компанія, чи втратить Цукерберг необмежений контроль та чому угода з регулятором може бути вигідна Facebook читайте на нашому сайті.

Фото: FaceApp

Чим небезпечний мобільний додаток FaceApp, який “зістарює” обличчя. Нова функція “зістарювання” у FaceApp не лише розважає користувачів, а й збирає величезні обсяги даних. А “політики конфіденційності” попереджають, що безпека інформації не гарантується. У США зацікавилися, чи не можуть творці програми з її допомогою шпигувати за користувачами та навіть звернулися до ФБР та Федеральної торгової комісії для проведення перевірки. Що ще треба знати, встановлюючи FaceApp, які дані користувачів він збирає та що кажуть розробники програми читайте на нашому сайті.

Макрон підписав закон про податок для технологічних гігантів. Закон зобов’язує компанії з доходом понад 750 млн євро, з яких не менше 25 млн євро заробляються у Франції, сплачувати 3% із доходів, отриманих на території країни. Податок застосовується з початку 2019 року. У першу чергу оподаткування торкнеться американських технологічних гігантів Facebook, Google, Amazon та Apple. Франція стала першою країною, яка ввела подібне регулювання.

Єврокомісія почала антимонопольне розслідування проти Amazon. Компанії Безоса загрожує штраф у $23 млрд. Регулятор перевірить, чи не використовує компанія конфіденційні дані незалежних продавців у власних інтересах.

Криптовалюта Libra може дестабілізувати світову економіку. Так вважають міністри фінансів G7 та додають – такі криптовалюти необхідно жорстко контролювати. Найбільшими критиками запуску Libra наразі є США, Франція та Німеччина. “Євро є і залишається єдиним легальним платіжним засобом у Єврозоні. Випуск валюти не може бути відповідальністю приватної компанії, оскільки є ключовим елементом державного суверенітету”, – заявив міністр фінансів Німеччини Олаф Шольц.

Позов “Вікіпедії” проти Туреччини отримав пріоритетний статус у ЄСПЛ. Такий статус присвоюється рідко і лише дуже важливим справам, які мають значний вплив на боротьбу з урядовою цензурою в мережі. Це суттєво прискорить розгляд позову проти Туреччини у суді, за яким “Вікіпедія” вимагає скасування довічного блокування.

Росія

Фото з відкритих джерел

У Росії планують ввести поняття “Інтернет-злочин”. Така ініціатива з’явилася у доповіді про діяльність російського омбудсмена за 2018 рік Тетяни Москалькової. Вона пропонує визначити, що саме вважається злочином у Інтернеті. Крім того Москалькова заявила про необхідність вдосконалення правового регулювання роботи різних месенджерів, оскільки важелі впливу на їхню роботу у відповідних органів “об’єктивно обмежені”.

Хакери зламали сервери ФСБ Росії та злили дані таємних проєктів. Кіберзлочинці злили 7,5 терабайт даних спецслужб РФ про таємні проєкти з деанонімізації користувачів браузера Tor, який дозволяє залишатися у мережі анонімно, та про відокремлення Інтернету в РФ від глобальної мережі. Хакерська атака може бути наймасштабнішим витоком даних про роботу російських спецслужб в Інтернеті.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті https://netfreedom.org.ua/

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна”.