Що нового в сфері Інтернет-свободи в Україні? Підсумки 1 серпня – 31 серпня 2019 року
31 серпня 2019
31.08.2019

У нашому огляді новин розповімо: як і чому в Україні почали блокувати сайти через рішення суду і що з цим робити. Навіщо системі електронних закупівель Prozorro “білі” хакери? Яких домовленостей дійшли США та Франція щодо спецподатку для технологічних гігантів? Нове розслідування проти Facebook: у чому компанію підозрює Федеральна торгова комісія цього разу? Чому з Twitter зникне реклама державних ЗМІ? Та як користувачі Facebook, Instagram та VK вплинули на склад нової Ради?

Ми регулярно моніторимо інциденти та порушення інтернет-свободи в Україні. Результати та аналітику можна переглянути на нашому сайті: netfreedom.org.ua

Україна

Інфографіка: ГО “Інтерньюз-Україна”

Чи вплинули користувачі Facebook, Instagram та VK на склад нового Парламенту? Результати літнього дослідження “Інтерньюз-Україна” показали: Поляризація між Порошенком та Зеленським стала менш помітною; про Зеленського говорять найбільше, але серед топових постів про вибори загалом та “Слугу народу” негативна риторика переважає позитивну. Зеленський досі домінує в Instagram, але “Голос” напередодні виборів спромігся мобілізувати свою аудиторію. Загалом у Facebook негативна риторика досі переважає над позитивною стосовно усіх партій, а у VK тенденція до негативу навіть посилилася. Більше читайте на нашому сайті.

Суди “працюють”. Влітку сумнівно заблокували 25 сайтів. У липні 2019 року Печерський районний суд зобов’язав провайдерів обмежити доступ користувачів до 24 вебсайтів, серед яких були blogs.korrespondent.net, enigma.ua, informator.news, UkrPress.info та сайтами онлайн-казино. У серпні Святошинський районний суд зобов’язав провайдерів обмежити доступ ще до одного сайту. Рішення – слабкі, кажуть юристи. . Деякі провайдери та мобільні оператори на певний час обмежили доступ до частини ресурсів. Власники сайтів оскаржують рішення суду. Результати обговорення стейкхолдерів щодо блокування сайтів за рішеннями судів в Україні читайте на нашому сайті.

“Білі хакери” шукатимуть слабкі місця у Prozorro. Серед зареєстрованих учасників, будуть відібрані 15 етичних хакерів, які 21 вересня візьмуть участь у марафоні з пошуку вразливостей. Шукати слабкі місця хакери будуть у тестовому середовищі, що ніяким чином не вплине на саму систему та електронні закупівлі. “Кібератаки стають все більш винахідливими, тому маємо діяти на випередження”, – вважає гендиректор ДП “ПРОЗОРРО” Василь Задворний.

Чи увійде Україна в цифровий ринок Європи? Місія ЄС розпочала перевірку готовності України до інтеграції з цифровим ринком Європи й каже про необхідність незалежного регулятора у сфері телекомунікацій. Єдиний цифровий ринок за оцінками європейських експертів може принести Європі додаткові 415 мільярдів євро щороку, тож його розвиток спрямований на адаптацію бізнес-середовища та різних секторів економіки, що використовують цифрові технології.

Facebook та світ

Фото: LUDOVIC MARIN/AFP/Getty Images
Франція і США дійшли згоди щодо спецподатку для теххгігантів. Макрон пообіцяв, що Франція скасує спецподаток, коли з’явиться міжнародна модель оподаткування та поверне компаніям різницю між французьким податком та регулюванням ОЕСР.

Чи законно Facebook купував WhatsApp та Instagram?. Американський регулятор підозрює компанію у тому, що вона намагалася позбутися потенційних конкурентів. ФТК сконтактує з засновниками придбаних Facebook компаній та стратапів для з’ясування деталей, а таких за останні 15 років було близько 90, включно з Instagram і WhatsApp. Результатом розслідування може стати припис продати придбані активи чи обмежити зв’язок Facebook з цими компаніями.

Фото з відкритих джерел

Facebook пояснить, як виявляє експлуатацію дітей, пропаганду тероризму та насильство. Соцмережа робить ці алгоритми відкритими, аби партнери у галузі, неприбуткові організації та менші розробники змогли їх використовувати у боротьбі зі шкідливим контентом та стало ще одним рівнем захисту. Facebook також найме журналістів для роботи над новим розділом новин – News Tab, який відрізнятиметься від загальної стрічки.

Австралія блокуватиме сайти з трансляцією терактів. Такий механізм з’явиться у Австралії після стрілянини у Крайстчерчі у Новій Зеландії, коли у прямому ефірі чоловік вбив понад 50 осіб у двох мечетях. Уряд країни також створить центр для швидкого виявлення та припинення трансляцій зі сценами насильства.

Twitter забороняє рекламу державних ЗМІ. Таким чином компанія хоче “захистити здоровий дискурс та відкриту розмову”. Нові політики не поширюватимуться на організації, що фінансуються платниками податків, включно з незалежними державними мовниками. Державні ЗМІ матимуть 30 днів на видалення реклами. А визначати, які медіа контролюються державою, будуть на основі досліджень Freedom House, Репортери без кордонів та інших міжнародних організацій.

Росія

Фото з відкритих джерел

Роскомнадзор вимагав від Google заборонити рекламу антиурядових мітингів. Від компанії Google регулятор вимагав припинити використання відеосервісу YouTube для реклами масових заходів, що пройшли у Москві у липні-серпні 2019 року, а в разі відмови – погрожував вжити заходів. Крім того, на відключення інтернету під час мітингів в Москві відреагує ООН. Міжнародна правозахисна група “Агора”, яка звернулася до спецдоповідачів ООН, наголошує, що сотні людей були заарештовані, а їхні персональні дані анонімно опублікували в мережі.

Ще більше трешу. Роскомнадзор готує закон про штрафи для британських ЗМІ. Голова російського регулятора Олександр Жаров заявив, що таке рішення – відповідь на штраф британського регулятора Ofcom, накладений на російський пропагандистський канал Russia Today. Роскомнадзор планує накладати “дзеркальні” штрафи до тих, які накладаються на російські ЗМІ за кордоном.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті https://netfreedom.org.ua/

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна”.