Що нового в сфері інтернет-свободи в Україні? Підсумки 1 жовтня - 31 жовтня 2019 року
1 листопада 2019
1.11.2019

У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке: як змінився проєкт “Інтернет свобода” від Інтерньюз-Україна, що українські користувачі соцмереж пишуть про нову Раду, хто працюватиме в команді Мінцифри, як Twitter і Facebook змінюють політики щодо політичної реклами, коли буде покриття швидкісним інтернетом по всій України та чому вперше за останні 3 роки відбулось зростання інтернет-аудиторії

нова стилістика

Ми оновилися! Пояснюємо, як змінився проект Інтернет свобода. Ми змінили стиль та сайт проєкту «Інтернет свобода» – https://netfreedom.org.ua/. На новому сайті земну кулю, що була символом всеохопності мережі, замінили відчинені двері як доступ до можливостей, які надає інтернет. Наш новий девіз – watchdog вільного інтернету, адже з 2016 року ми стежимо за розвитком інтернету в Україні та виступаємо з кампаніями на захист цифрових прав.

cлайд з дослідження

Що українські користувачі соцмереж пишуть про нову Раду. Результати нового дослідження “Інтерньюз-Україна” показали: з’явилося протиставлення між «старою» та «новою» Радою, «гарячі» теми були спільними для Facebook, Instagram та VK, у Facebook є сегмент користувачів, які дистанціюються від обох таборів, монобільшість є мішенню для критики у Facebook і у VK, а «Слуга народу» досі лідирує за кількістю контенту в Instagram.

Хто працюватиме в команді Міністерства цифрової трансформації. Віцепрем’єр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров отримав чотирьох заступників. До призначеного на початку вересня першого заступника міністра Олексія Вискуба, приєдналися Олександр Борняков, Людмила Рабчинська, Олександр Шелест та Валерія Іонан. Більше про заступників міністра цифрової трансформації та сфери їхньої відповідальності читайте на нашому сайті.

Не Фейсбуком єдині

Ні - політичній рекламі.Twitter заборонить політичну рекламу з 22 листопада. Політики і надалі зможуть публікувати твіти, але їхня реклама буде заборонена. В той же час сотні співробітників Facebook у відкритому листі до Цукерберга виступили з критикою нещодавнього рішення соцмережі дозволити політикам публікувати будь-які повідомлення, навіть недостовірні.

колаж Цукерберг

Що говорив Цукерберг на закритій зустрічі зі співробітниками. На початку жовтня The Verge опублікував аудіозапис однієї із зустрічей Марка Цукерберга зі співробітниками Facebook. “Інтернет-свобода” зібрала ключові тези співзасновника Facebook про те, як він ставиться до впливу регуляторів, скільки людей модерує контент на платформі, як конкуруватиме з TikTok, чому боротьба з техгігантами не вирішує проблем та чому не має сенсу відвідувати слухання щодо Cambridge Analytica.

“Патріотичний” додаток у Китаї шпигує за юзерами. Додаток, який нібито мав підняти патріотичний дух громадян, надавав владі Китаю доступ “суперкористувача”. Експерти з кібербезпеки виявили, що додаток отримує права та доступ до даних і операцій, про які користувач не підозрює, та намагається скласти рейтинг популярних додатків серед китайських користувачів.

Що в Україні?

Інтернет - основне джерело інформації для українців. За 5 років кількість українців, які постійно користуються інтернетом зросла на 50%, а кількість тих, хто не користується мережею взагалі знизилася вдвічі. І в 2019 році вперше Інтернет-ЗМІ за рівнем довіри випередили телебачення.

Кодекс для телекомпослуг. BRDO готує кодекс для телекомпослуг. У ньому йдеться про те, що телекомрегулятор за підсумками моніторингу може визначити певну територію для надання універсальної послуги (інтернет + послуги голосового зв'язку у фіксованому місці). Більше про кодекс читайте на нашому сайті.

Роздадуть інтернет по всій Україні. Оператори підписали з урядом меморандум про покриття України інтернетом. Відповідно до меморандуму за три роки покриття швидкісним інтернетом території України зросте до 90%, а 4G буде навіть у невеликих селах.

"Вконтакте" та “Одноклассники”. Повернення в топ-10. За підсумками вересня російські соцмережі "Вконтакте" та “Одноклассники” обійшли Instagram у рейтингу топ-10 найпопулярніших серед українців сайтів. Mail.ru вперше за декілька місяць втратив позиції і опустився з 15 на 17.

Доступ до інтернету зріс. У 2019 році вперше за останні 3 роки доступ до інтернету серед українців зріс. Однією з причин такого зростання є поширення смартфонів. Для великої частини нових користувачів у 2019 році першим і єдиним пристроєм для доступу до інтернету став смартфон.