Ще більше контролю: Туреччина ухвалила новий закон про регулювання соцмереж
29 липня 2020
29.07.2020

29 липня 2020 року парламент Туреччини ухвалив суперечливий закон, що контролюватиме соціальні мережі та контент на платформах. Закон зобов’язує соцмережі дотримуватися суворих правил, інакше їх чекатимуть штрафи.

Що передбачає закон

Як повідомляє Аljazeera, за законом компанії повинні мати представництва у Туреччині, які розглядатимуть скарги щодо контенту на своїх платформах. Більше того, компанії зобов’язують мати представника, який має громадянство Туреччини, аби він міг визначати, чи потрібно видаляти контент та наскільки він є прийнятним для громадян країни, а також виконувати ухвали суду щодо його вилучення.

У випадку невиконання вимог законом передбачили серйозні штрафи, заборону на рекламу та скорочення трафіку до 90%.

Прийнятий парламентом закон вимагає від соцмереж зберігати дані користувачів у Туреччині. Це спростить владі та правоохоронним органам доступ до цієї інформації.

фото ADEM ALTAN/AFP/Getty Images

Як пише Reuters, прийняття цього закону активно просував президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та його партія, оскільки чимало турків активно користуються соцмережами для пошуку об’єктивних новин, в той час як медіа є підконтрольними владі. Адміністрація президента заявила, що мета закону — боротьба з кіберзлочинністю та захист користувачів.

Прес-секретар президента Ібрагім Калін заявив, що законопроект не призведе до цензури, але встановить комерційні та правові зв'язки з платформами.

Які ризики закону

"Соціальні мережі стали одним з небагатьох просторів для вільного та ефективного самовираження в Туреччині", — каже у коментарі інформаційному агентству AFP Яман Акденіз, професор Стамбульського університету Білгі, а також експерт з кібер-прав.

Правозахисники вже заявили, що нове законодавство потрібне владі для посилення онлайн-цензури. Вони також закликають техгігантів відмовитися його виконувати.

"Соціальні мережі є важливим елементом для багатьох людей, які використовують його для доступу до новин, тому цей закон є сигналом про нову темну епоху цензури в інтернеті", — заявив заступник директора програми Human Rights Watch Том Портеус напередодні ухвалення закону.

зображення з відкритих джерел

В управлінні ООН з прав людини наголошують, що закон “дасть державі потужні інструменти для встановлення ще більшого контролю за ЗМІ”.

Опозійні політики переконані, що регулювання ще більше обмежить свободу слова у Туреччині, де медіа працюють в умовах державного контролю та тиску. Нове регулювання також обмежить доступ турків до незалежної або критичної інформації в країні.

Критики закону стурбовані прийняттям закону у Туреччині, де поширене кримінальне покарання за образу Ердогана в соціальних мережах.

Нагадаємо, влада Туреччини у січні 2020 року розблокувала онлайн-енциклопедію “Вікіпедію” після трьох років заборони.