Роскомнагляд вимагає від Google закрити сайт проєкту Олексія Навального
23 червня 2021
23.06.2021

Російське наглядове відомство Роскомнагляд направило в Google лист із проханням припинити технічну підтримку сайту проєкту «Розумне голосування» політика Олексія Навального.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на Коммерсант.

Як розповів керівник єкатеринбурзького правового центру «Репутація» Андрій Єланцев, він звернувся до Роскомнагляду, коли помітив, що сервери «Розумного голосування», за даними відкритих сервісів WHOIS, розташовані в США. За аргументацією юриста, користувачів не попереджають про те, що їхні персональні дані обробляють на території «недружньої для Росії держави». На сайті проєкту, серед іншого, збирають паспортні дані, номери телефонів, адреси місця проживання. Відповідь Роскомнагляду Андрій Єланцев оприлюднив напередодні на своїй Фейсбук-сторінці.

Фото листа-відповіді Роскомнагляду. Джерело: Facebook/Андрей Еланцев

Після скарги Роскомнагляд звернувся до компанії Google, яка є власником домену appspot.com, де розташований сайт проєкту. У своєму листі відомство попросило «посприяти у прийнятті заходів щодо припинення неправомірної обробки персональних даних громадян РФ за допомогою припинення технічної підтримки сайту».

У 2018 році, через півтора тижня після запуску «Розумного голосування» на домені 2019.vote, Роскомнагляд приєднав сайт проєкту до реєстру порушників прав суб'єктів персональних даних і почав блокування у Росії. Після цього сайт перенесли на нову адресу на домені appspot.com, і проєкт продовжив роботу. Роскомнагляд не намагався повторно заблокувати сайт.

Стратегія «Розумного голосування», запропонована опозиціонером Олексієм Навальним, застосовувалася у РФ під час передвиборчих кампаній у 2019 і 2020 роках, зокрема на виборах до міських парламентів Москви, Томська і Новосибірська. Вона дозволила провести деяких депутатів, не запланованих російською владою.

Як повідомлялося раніше, Роскомнагляд пообіцяв внести кропивницьке онлайн-видання «Гречка» до списку сайтів, які поширюють інформацію заборонену в Російській Федерації, якщо з сайту не приберуть матеріал «У Росії вчителя засудили за вірші на підтримку України і згадки про УПА», опублікований у липні 2015 року, то доступ до нього заблокують для інтернет-користувачів з Росії.