Роскомнадзор вимагає від VPN-сервісів заблокувати заборонені сайти. Останні відмовляються
31 березня 2019
31.03.2019

Роскомнагляд вимагає від російських VPN-сервісів блокувати сайти, посилаючися на ухвалений ще в 2017 році закон про регулювання роботи VPN-сервісів в Росії. Більшість VPN-сервіси відмовляються виконувати ці вимоги.

Повідомлення з вимогою підключитися до державної інформаційної системи РФ Роскомнагляд надіслав 10 сервісам: NordVPN, Hide My Ass!, Hola VPN, OpenVPN, VyprVPN, ExpressVPN, TorGuard, IPVanish, Kaspersky Secure Connection і VPN Unlimited.

Відповідно до законодавства РФ VPN-сервіси та «анонімайзери» мають 30 робочих днів для підключення з моменту отримання повідомлення. Серед обов’язків, які накладаються на власників цих сервісів – обмеження доступу до заборонених в Росії сайтів. Якщо сервіси не дотримаються предбачених російським законодавством вимог, доступ до них може бути обмежено.

Найпершою проти виконання вимог Роскомнагляду виступила компанія TorGuard, вивівши свої сервери з території Росії Найпершими проти виконання вимог Роскомнагляду виступив TorGuard. Сервіс вивів свої сервери з Росії, обіцяючи розмістити додаткові сервери у сусідніх країнах. Представники сервісів VPN Unlimited, OpenVPN, VyprVPN також заявили, що за жодних обставин не виконуватимуть зобов’язань. Сервіс NordVPN повідомив, що протягом 30 днів розглядатиме вимогу Роскомнагляду, хоча у своєму Twitter вже підтвердив відмову.

Представники цих VPN-сервісів наголошують на тому, що вимоги Роскомнагляду суперечать самій суті VPN-сервісів які працюють на обхід блокувань та захист трафіку. Крім того, виконання сервісом цих вимог та фільтрування сайтів, призведе до суттєвого зменшення користувачів.

Тільки «Лабораторія Касперського» з їхнім сервісом Kaspersky Secure Connection готова блокувати заборонені сервіси Єдиний сервіс, який вже повідомив, що готовий підключитися до державної інформаційної системи РФ – «Лабораторія Касперського».

Деякі VPN-сервіси, які не потрапили у список Роскомнагляду, також виступили проти дотримання російського законодавства.

Нагадаємо, законопроект про заборону засобів обходу блокування сайтів (VPN) в інтернеті був ухвалений у Росії влітку 2017 року. Але до цього часу не було випадків його застосування.