Російський уряд спробував «уповільнити» Twitter. Пояснюємо, чим це обернулося
11 березня 2021
11.03.2021

З 10 березня Російська Федеральна служба з нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій повідомила про сповільнення роботи Twitter на усіх мобільних і половині стаціонарних пристроїв.

Роскомнагляд називає причиною уповільнення Twitter відмову соцмережі видаляти на вимогу відомства контент, що схиляє неповнолітніх до самогубств, містить дитячу порнографію та інформацію про використання наркотичних речовин. Як повідомляє відомство, Роскомнагляд направив понад 28 тисяч вимог про видалення протиправних публікацій.

Проте «Twitter злісно порушує російське законодавство. З 2017 року Twitter не видалив 2862 матеріали з забороненою інформацією», — повідомив Роскомнагляд у Twitter.

«З метою захисту російських громадян і примусу інтернет-сервісу до виконання законодавства на території РФ щодо Twitter з 10 березня вжито заходів централізованого реагування, а саме — первинне уповільнення швидкості роботи сервісу. Уповільнення буде реалізовано на 100 відсотках мобільних пристроїв і на 50 відсотках стаціонарних пристроїв», — йдеться в повідомленні Роскомнагляду.

Того ж дня, за даними порталу Downdetector, у роботі одного з найбільших російських провайдерів «Ростелеком» стався збій. Зокрема, як повідомляє Роскомсвобода, не працюють сайти: «Ростелеком», уряду, Кремля, Роскомнагляду, Ради безпеки РФ, Мінекономіки, Мінпромторгу.

Пізніше збої були помічені у роботі сайту платіжної системи Qiwi, пошукових систем Яндекс та Google, відеохостингу YouTube та сайту МТС. Натомість у компанії Яндекс заперечують збої у роботі.

Карта збоїв у роботі Ростелеком 10 березня, джерело: Downdetector

Проте речник президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков у відповідь на питання «Коммерсантъ-FM» заявив, що в нього сайти працювали.

«Я читав про цих повідомленнях. Ми не змогли їх якось підтвердити методом безпосереднього апробування, але, можливо, сталися якісь збої. Напевно, Мінзв'язку дасть якісь пояснення. Поки не маємо інформації на цей рахунок», - сказав Дмитро Пєсков, відповідаючи на питання, чи не пов'язують в Кремлі такі збої з повідомленнями про плани США здійснити кібератаки на внутрішні системи російської влади.

Уряд Росії підтвердив проблеми з доступом до державних сайтів, факт збоїв у роботі підтвердили у Ростелекомі.

Заступник голови Роскомнагляду Вадим Субботін повідомив, що проблеми у роботі сайтів не пов'язані з уповільненням Twitter.

Згодом, за даними Роскомсвободи, робота сайтів відновилася. Проте портал Downdetector зазначає, що станом на 11 березня 14:00 «за звітами користувачів, на цей момент у Ростелеком можуть виникати перебої у роботі».

Джерело: Downdetector (11 березня 14:00)

Варто відзначити, що перебої у роботі інтернет-провайдера Ростелеком, за даними Downdetector, були відзначені уже 9 березня напередодні сповільнення Twitter у Росії.

Джерело: Downdetector

Представники Twitter поки що не прокоментували заяву Роскомнагляду. Проте голова Роскомсвободи у коментарі для vc.ru назвав декілька можливих варіантів розвитку події у компанії Twitter:

  • проігнорувати попередження через невелику аудиторію в Росії;
  • виконати вимогу та видалить контент, який Роскомнагляд вважає незаконним;
  • оголосити «цифровий опір»;
  • використати альтернативні шляхи підключення до сервісу;
  • взаємодіяти з користувачами та пояснити, як обійти уповільнення та блокування соцмережі.