Реєстрація SIM-карти за паспортом, блокування “сірих” телефонів та створення регулятора.
3 вересня 2019
3.09.2019

Наприкінці серпня депутати партії “Слуга народу” зареєстрували законопроект “Про електронні комунікації” №1083, відповідно до якого українців можуть зобов’язати реєструвати SIM-карти за паспортом. Крім того, законопроектом передбачене блокування смартфонів та планшетів, що ввезені в Україну нелегально. Відповідний проєкт закону опубліковано на сайті Верховної Ради. Пропонувалося, що у разі ухвалення, закон набере чинності з 1 липня 2020 року.

“Інтернет свобода” розповідає про основні новації, викладені у відкликаному законопроекті.

(оновлено) 03 вересня заступник голови комітету ВР з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко повідомив про відкликання законопроєкту. Відповідне рішення було прийнято після консультацій зі співавтором законопроєкту та міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, повідомляє InternetUA. Після відкликання ініціатори законопроєкту проведуть розширені обговорення з громадськістю.

Після відкликання ініціатори законопроєкту проведуть розширені обговорення з громадськістю. Ініціатори початкової версії законопроєкту вважають, що засади діяльності державних органів та суб’єктів ринку є застарілими та не відповідають вимогам часу та євроінтеграційним процесам в Україні.

Відповідно до проєкту закону, депутати від “Слуги народу” пропонують зобов’язати українців підписувати договір або проходити обов’язкову реєстрацію абонента. Наразі реєстрація SIM-карти є добровільною для абонентів. Законопроєкт передбачає, що користуватися SIM-картою без реєстрації можна буде ще 5 років, до 1 січня 2024 року. Після того операторів зобов’яжуть призупиняти надання послуг незарєстрованим користувачам.

Cьогодні реєстрація SIM-карти є добровільною для абонентів. Законопроєкт передбачає, що користуватися SIM-картою без реєстрації можна буде ще 5 років, до 1 січня 2024 року. Депутати також пропонують за законопроєктом блокувати “сірі” телефони та планшети. Кожен смартфон має свій унікальний код – IMEI, який вноситься до національного реєстру. За статтею 25 законопроєкту №1083 телефони з кодом, що не внесені до системи, будуть заблоковані операторами. Оператори також зобов’язуються здійснювати обмін даними з реєстром та інформувати абонентів про внесення коду та про його відсутність у системі.

Депутати пропонують блокувати “сірі” телефони та планшети, а за зміну IMEI-кодів – передбачено штраф. За зміну IMEI-кодів буде передбачено штраф. В разі ухвалення закону, норма набуде чинності з 1 липня 2020 року. До цього часу всі телефони занесуть до реєстру. Буде передбачено також самостійне внесення абонентом коду до системи.

Законопроеєкт передбачає і боротьбу зі спамом. Він дозволить операторам та провайдерам “відключення кінцевого обладнання споживача, якщо воно використовується для розсилання повідомлень, що має комерційний та рекламний характер”.

Боротьба зі спамом передбачає можливість операторів відключати кінцеве обладнання споживача, якщо з нього надсилають спам. Крім того, проєкт закону “Про електронні комунікації” дозволяє постачальникам електронних комунікаційних послуг “скорочувати перелік або відключати послуги абонентам, що порушують правила користування і умови договору” та “з’єднувати їх мережі”.

У статті 40 законопроєкту передбачено також “відключення обладнання, що використовувалось для зміни встановленого порядку маршрутизації трафіку”. Це означає, що VPN можуть згодом заборонити, оскільки документ створює для цього законодавчу базу, але для повної заборони необхідне буде прийняття ще одного законопроєкту.

Передбачається створення національного регулятора відповідно до закону “Про електронні комунікації”. За проєктом закону “Про електронні комунікації” передбачається створення національного регулятора (стаття 19) – Національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України.

Нагадаємо, Кабінет міністрів України у 2020 році планує реалізувати план тотальної цифровізації України. Про це заявив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук під час зустрічі президента Зеленського з новим складом Кабінету міністрів, керівництвом парламенту та представниками правоохоронних органів у понеділок, 2 вересня 2019 року.