Згадуємо ключові події року. Огляд Інтернет свободи за грудень 2019
20 грудня 2019
20.12.2019

У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке: згадуємо ключові події в сфері вільного інтернету в Україні у 2019 році, а також: чи почне держава регулювати контент блогерів, що українці шукали в Google в 2019-му, чому засновники Google залишають керівництво компанією та як навчитися розпізнавати тролів в соцмережах.

Ключові події в сфері інтернет свободи у 2019 році в Україні. У грудні підбиваємо підсумки. У нашому новому огляді згадуємо головні події, що вплинули на свободу інтернету в Україні у 2019 році: судові рішення про блокування сайтів, видалення великих Facebook-сторінок з дезінформацією, переможну SMM-кампанію під час виборів та її вартість, створення Міністерства цифрової трансформації та перші кроки уряду в напрямку цифрової держави.

“Гра престолів”, Зеленський та iPhone 11: що українці шукали в Google в 2019. В грудні Google традиційно представив рейтинг найпопулярніших запитів українських користувачів. Найпопулярнішими запитами року стали “Гра Престолів 8 сезон” та персона новообраного президента “Зеленський”. У списку гугл-трендів також “результати виборів 2019”, “дебати” та “Порошенко”, а в категорії “що таке” користувачі інформацію про томос, формулу Штайнмаєра та імпічмент.

photo:Shutterstok

Як упізнати тролів та знайти їх мережу. Нідерландський журналіст Роберт ван дер Ноордаа, один із авторів дослідження про роботу російської «Фабрики тролів», розповів в рамках тренінгу “Антибот”, який організовувала Інтерньюз-Україна, про те, як розпізнати тролів, коли вони найактивніші та чому важливо їх відстежувати.

Що в Україні?

“Одноклассники” у топ-5. За підсумками листопада російська соцмережа “Одноклассники” потрапила у топ-5 найбільш відвідуваних українцями сайтів, піднявшись із 7 на 5 місце – дані ІнАУ через Factum Group. “Вконтакте” теж покращила результат на 2 позиції і зараз займає 8 сходинку рейтингу.

Держава має регулювати контент блогерів. Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив, що держава регулюватиме не блогерів, а їх контент. За словами міністра, зараз є безліч інформації і необхідно встановити правила щодо інформації та захисту від дезінформації.

Цифрове міністерство почало тестувати держсервіс “Дія”. Заявки для участі в тестуванні подало більше 58 тисяч українців. Перша версія додатку орієнтована на водіїв, а авторизація та ідентифікація користувача передбачена через облікові записи ПриватБанку та Монобанку.

Фейки та кіберзагрози – ключові виклики для нацбезпеки України.За словами голови СБУ Івана Баканова, пріоритетом для служби є захист інформаційних баз даних, в тому числі тих, які будуть в основі програми "Держава в смартфоні". "Якщо не говорити про агресію на сході країни, то інформаційні загрози на сьогодні на першому місці. Фейки заполонили інформпростір у всьому світі”, – вважає він.

Техгіганти

YouTube боротиметься з мовою ворожнечі. YouTube вводить обмеження на публікацію контенту, що «зловмисно ображає кого-небудь на підставі приналежності до тієї чи іншої раси, статі, сексуальної орієнтації». Модератори платформи видалятимуть контент, що містить прями чи приховані погрози та відео з імітацією насильства. Більше про нову політику YouTube читайте на нашому сайті.

Наглядова рада для Facebook. Компанія виділила $130 мільйонів на створення незалежної Наглядової ради, а імена перших трьох співголів та 20 її членів у Facebook готові будуть назвати після січня наступного року. Виділена сума має покрити потреби Наглядової щонайменше на 6 років.

Засновники Google залишають керівництво компанією. Відтепер керувати і Google, і Alphabet буде генеральний директор Сундару Пічаї. Ларрі Пейдж та Сергій Брін вирішили надалі брати участь в управлінні компанії вже як члени правління, акціонери та співзасновники. У Google запевняють, зміна керівництва не вплине на роботу компанії.