У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке: згадуємо ключові події в сфері вільного інтернету в Україні у 2019 році, а також: чи почне держава регулювати контент блогерів, що українці шукали в Google в 2019-му, чому засновники Google залишають керівництво компанією та як навчитися розпізнавати тролів в соцмережах.
Ключові події в сфері інтернет свободи у 2019 році в Україні. У грудні підбиваємо підсумки. У нашому новому огляді згадуємо головні події, що вплинули на свободу інтернету в Україні у 2019 році: судові рішення про блокування сайтів, видалення великих Facebook-сторінок з дезінформацією, переможну SMM-кампанію під час виборів та її вартість, створення Міністерства цифрової трансформації та перші кроки уряду в напрямку цифрової держави.
“Гра престолів”, Зеленський та iPhone 11: що українці шукали в Google в 2019. В грудні Google традиційно представив рейтинг найпопулярніших запитів українських користувачів. Найпопулярнішими запитами року стали “Гра Престолів 8 сезон” та персона новообраного президента “Зеленський”. У списку гугл-трендів також “результати виборів 2019”, “дебати” та “Порошенко”, а в категорії “що таке” користувачі інформацію про томос, формулу Штайнмаєра та імпічмент.
Як упізнати тролів та знайти їх мережу. Нідерландський журналіст Роберт ван дер Ноордаа, один із авторів дослідження про роботу російської «Фабрики тролів», розповів в рамках тренінгу “Антибот”, який організовувала Інтерньюз-Україна, про те, як розпізнати тролів, коли вони найактивніші та чому важливо їх відстежувати.
Що в Україні?
“Одноклассники” у топ-5. За підсумками листопада російська соцмережа “Одноклассники” потрапила у топ-5 найбільш відвідуваних українцями сайтів, піднявшись із 7 на 5 місце – дані ІнАУ через Factum Group. “Вконтакте” теж покращила результат на 2 позиції і зараз займає 8 сходинку рейтингу.
Держава має регулювати контент блогерів. Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив, що держава регулюватиме не блогерів, а їх контент. За словами міністра, зараз є безліч інформації і необхідно встановити правила щодо інформації та захисту від дезінформації.
Цифрове міністерство почало тестувати держсервіс “Дія”. Заявки для участі в тестуванні подало більше 58 тисяч українців. Перша версія додатку орієнтована на водіїв, а авторизація та ідентифікація користувача передбачена через облікові записи ПриватБанку та Монобанку.
Фейки та кіберзагрози – ключові виклики для нацбезпеки України.За словами голови СБУ Івана Баканова, пріоритетом для служби є захист інформаційних баз даних, в тому числі тих, які будуть в основі програми "Держава в смартфоні". "Якщо не говорити про агресію на сході країни, то інформаційні загрози на сьогодні на першому місці. Фейки заполонили інформпростір у всьому світі”, – вважає він.
Техгіганти
YouTube боротиметься з мовою ворожнечі. YouTube вводить обмеження на публікацію контенту, що «зловмисно ображає кого-небудь на підставі приналежності до тієї чи іншої раси, статі, сексуальної орієнтації». Модератори платформи видалятимуть контент, що містить прями чи приховані погрози та відео з імітацією насильства. Більше про нову політику YouTube читайте на нашому сайті.
Наглядова рада для Facebook. Компанія виділила $130 мільйонів на створення незалежної Наглядової ради, а імена перших трьох співголів та 20 її членів у Facebook готові будуть назвати після січня наступного року. Виділена сума має покрити потреби Наглядової щонайменше на 6 років.
Засновники Google залишають керівництво компанією. Відтепер керувати і Google, і Alphabet буде генеральний директор Сундару Пічаї. Ларрі Пейдж та Сергій Брін вирішили надалі брати участь в управлінні компанії вже як члени правління, акціонери та співзасновники. У Google запевняють, зміна керівництва не вплине на роботу компанії.