Рада прийняла законопроєкт про Дія.Сity: які зміни чекають на IT-галузь
16 липня 2021
16.07.2021

15 липня Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроєкт 4303, направлений на створення спеціального правового режиму для IT-галузі Дія.Сity. Законопроєкт підтримали 262 депутати.

Про це повідомляє НВ Бізнес.

Загалом проєкт Дія.Сity складається з 3 законів, серед яких 4303 є ключовим. Він зокрема передбачає:

  • спеціальні умови оподаткування для резидентів «Дія City» — ІТ компаній, що відповідатимуть передбаченим законом «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» вимогам та будуть включені до спеціального реєстру, ведення якого здійснюватиме уповноважений орган. Також спецрежим оподаткування для окремих доходів буде діяти для працівників резидентів «Дія City» та залучених ними гіг-спеціалістів. Спецрежим оподаткування резидентів «Дія City» надасть їм можливість перейти на оподаткування податком на прибуток підприємств за ставкою 9% та оподатковувати лише низки операцій;
  • нові форми і варіанти співпраці фахівця з компанією (як альтернатива системі «ФОП-компанія») для резидентів режиму (IT-компаній, стартапів і венчурних фондів);
  • додатковий захист від свавілля силовиків.

Як зазначають в Міністерстві цифрової трансформації, проєкт Закону № 4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» був розроблений у тісній співпраці з IT-індустрією. Він визначає загальні засади функціонування спеціального режиму Дія City, які поширюються не тільки на резидентів Дія City, а й на всі ІТ-компанії:

  • свобода діяльності — всі резиденти мають право самостійно здійснювати господарську діяльність, а також вибирати форми її організації та співпраці з третіми особами;
  • невтручання держави — передбачена норма про неприйнятність прямого чи опосередкованого примусу юридичних осіб до набуття статусу резидента Дія City;
  • презумпція правомірності діяльності резидентів;
  • стабільність — термін, упродовж якого держава гарантує ІТ-індустрії незмінність умов Дія City, збільшений до 25 років;
  • формальний характер процедури набуття статусу резидента.

Спеціальний режим Дія City запроваджується як альтернатива поточним умовам. Участь у ньому буде добровільною. Спецрежим не обмежуватиметься територіально, а діятиме по всій країні. Його резидентами можуть стати лише юридичні особи, зареєстровані за українським законодавством.

Крім того, законопроєкт 4303 гарантує ІТ-індустрії незмінність умов Дія.City протягом 25 років. Документ вводить норму про неприйнятність прямого або непрямого примусу юридичних осіб до отримання статусу резидента Дія City. Також встановлено чіткий перелік кваліфікованих видів діяльності в межах спецрежиму.

«Нагадаємо, що проєкт закону № 4303 визначає основні принципи функціонування правового режиму Дія.City, який запроваджується з метою стимулювання розвитку України як цифровий держави. Вступ до спецрежиму буде добровільним. Він не обмежуватися територіально, а буде діяти по всій країні», — зазначають представники Міністерства цифрової трансформації.

Для повноцінного функціонування спецрежиму необхідні зміни у Податковому кодексі (ЗП№ 5376) і Кримінальному процесуальному кодексі України (зміни, відомі як законопроєкт «Маскішоустоп-3»).

Як повідомлялося раніше, 2 червня Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №5376 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

У квітні у Верховній Раді зареєстрували проєкт Закону №5376 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Документ мав стати правовою основою запуску податкової системи для розвитку IT-галузі в «Дія City».