Рада ЄС остаточно схвалила реформу авторського права
15 квітня 2019
15.04.2019

Рада ЄС 15 квітня затвердила суперечливу Директиву про авторські права в інтернеті. Новий закон зобов’яже інтернет-платформи укладати угоди з авторами контенту для використання їхніх робіт онлайн. Мета реформи авторського права — допомогти авторам отримувати адекватну винагороду за свої твори. Про йдеться на сайті Ради ЄС.

Фото AFP/Frederick Florin: Рада ЄС остаточно схвалила реформу авторського права
Оскільки Рада ЄС та Європарламент мають однакові законодавчі повноваження, схвалити закон мали обидві установи. Європарламент підтримав Директиву без змін ще наприкінці березня.

Більшість країн-членів Ради ЄС після тривалого погодження позицій також підтримали Директиву. За інформацією Роскомсвободи, проти закону проголосували Італія, Люксембург, Нідерланди, Польща, Фінляндія, Швеція, утрималися Естонія, Бельгія та Словенія. Естонія свою позицію пояснила тим, що в Директиві не був досягнутий баланс між правовласниками, користувачами та компаніями, платформами.

«Сьогодні Рада прийняла директиву, яка модернізує існуючий закон про авторське право ЄС, щоб прокласти шлях до справжнього єдиного цифрового ринку. Нові правила забезпечують адекватний захист авторів та митців, відкриваючи нові можливості для доступу та обміну вмістом, захищеним авторським правом, на всій території Європейського Союзу», – йдеться у офіційному прес-релізі Ради ЄС.

Нові правила не поширюватимуться на меми та GIF-зображення, гіперпосилання на новинні статті, які містять короткі витяги з них, та на матеріали, що поширюватимуть такі онлайн-енциклопедії як Wikipedia.

Директива включає в себе дві суперечливі статті – 15 і 17 (раніше 11 і 13), які зобов’язують пошукові системи та інтернет-платформи отримувати дозвіл від медіа на показ їхніх матеріалів користувачам, а також слідкувати за тим, щоб користувачі не публікували контент, на який може розповсюджуватися авторське право. Останнє може спровокувати появу «фільтрів для розміщення контенту». Саме через ці дві статті Директиву активно критикували Google та Wikipedia.

Після підписання закону та його оприлюденння в Офіційному віснику ЄС, держави-члени протягом двох років мають внести відповідні зміни у національне законодавство. Більше про те, як приймався закон, хто виступав проти, та як Директива ЄС вплине на український інтернет, читайте на сайті netfreedom.org.ua.