Прощавай, Wild Wild Web: нові часи і нові правила для Інтернету
27 серпня 2020
27.08.2020

У нашій новинній стрічці все частіше з’являються повідомлення про вилучення окремих дописів чи зміну політики соцмереж щодо свого контенту. Втім змінюється не лише політика окремих ресурсів. Йдеться про зміну самих правил гри у «дикій мережі», яка все більше потребує нових норм та регуляції.

Про це у колонці The New York Times написав Кевін Рос. Інтернет Свобода ділиться думками та інсайтами автора.

Зміна мережевої «варти»

Впродовж 48 годин ресурс Reddit, який завжди позиціонував себе як вільна платформа для висловлення, заблокував сотні дискусій за мову ворожнечі, включно із двома протрампівськими форумами. Facebook під тиском бойкоту рекламодавців прибрав мережу акаунтів та пов’язаних з ними ресурсів представників екстремістського крайньоправого антиурядового руху Boogaloo. Це — лише два із багатьох прикладів того, як змінюються загальні правила поширення інформації в Інтернеті.

Якщо розглядати їх незалежно один від одного, такі рішення могли б виглядати як типові для щоденного життя мереж засудження чи приведення до стандартів. Втім, усі разом вони означають дещо більше. Десятирічний експеримент технічної індустрії із політики нерегульованого зростання та невтручання з боку уряду — the Wild Wild Web (англ. гра слів: World Wide Web - Wild Wild West - дика дика мережа) — підходить до свого завершення. На його місці формується нова культура, більш відповідальна, усвідомлена та позбавлена наївності, ніж попередня.

Виконавчий директор Reddit, Стів Хаффмен, зізнався, що нещодавно відмовився від однієї з ключових позицій Wild Wild Web про те, що приватні інтернет-платформи існують для висвітлення усіх ідей, навіть токсичних.

За його словами, коли вони починали Reddit, ідея вільного висвітлення інформації та відсутності заборони видавалася простішою. Тоді він сам мав жорсткіші політичні погляди та брак реального життєвого досвіду. Зараз же він зрозумів: вільне висловлення через мову ворожнечі та булінг забирає право на свободу слова у інших. Культура «без обмежень» посилює тих, хто не готовий до цивілізованого обговорення. Така позиція відображає більш зріле розуміння динаміки онлайн-спільнот, а також багатьох способів використання бездіяльність потужних платформ.

Запит на зміни

Технічну монокультуру, яка раніше процвітала у своїй неконтрольованості та бунтарстві — швидко рухатися та ламати речі — відтісняє інша. Та, яку представляє молодше та більш політично свідоме покоління технічних працівників. Вони хочуть, щоб продукти їх компаній насправді відображали їхні цінності.

Законодавці та активісти усвідомили вплив технологічної індустрії та шукають способи впливу, щоб просувати необхідні реформи. Користувачі також тепер добре поінформовані, і молоде покоління, яке виросло на «дикій мережі», вимагає нових правил і уважніших суддів.

Чи справді так погано у «дикій мережі»?

Важко визначити, що таке Wild Wild Web і звідки бере свій початок. Кевір Рус починає відлік від 2006 року, коли Facebook додав до своїх функцій новинну стрічку. Та стрічка, яку визначав алгоритм і яка цілилася у віральність та створення залежності, створила ідеальне середовище для невідповідної поведінки. У 2010-х вона стала шаблоном для майже всіх успішних рекламних кампаній.

Останнім часом особливістю «дикої мережі» став підхід до корпоративної стратегії, який звучить як «спочатку стріляй, потім прицілюйся». У лексиконі технічних компаній з'явилися такі слова як «інновації без обмежень» та «бліц-скейлінг» (зростання дуже швидкими темпами). Благородними мотивами часто прикривають бажання домінувати та отримувати прибутки. А для вирішення скандалів із витоками даних чи порушення прав користувачів достатньо просто сказати, що це більше не повториться.

«Дика мережа» мала багато переваг. Вона розширила доступ до інформації та зручностей, прибрала проблемних контролерів та забезпечила десятирічне економічне зростання. Водночас усі ці плюси мали свою ціну. Ті самі алгоритми, що створювали персоналізовані рекомендації та оптимізували новинну стрічку, також створили політичну поляризацію, віральну неправдиву інформацію та всепроникне відслідковування. Небажання інтернет-гігантів створювати правила та вимагати їх дотримання посилили покоління ксенофобів та медіа-маніпуляторів, які тепер — серед найбільш впливових політичних фігур.

Подібно до «золотої лихоманки», Wild Wild Web означала колосальну акумуляцію ресурсів та корпоративного впливу. Влада перейшла від керівників урядів і старомодних магнатів до інженерів, що будували машини та виконавчих директорів, які керували працівниками. І ці люди виявилися не готовими керувати імперіями — більшість із них відкидали нову відповідальність або ж намагалися видаватися менш впливовими, ніж насправді були.

Чому відбулися такі зміни?

Керівниця з науково-дослідної роботи у Центрі Шоренстейн Гарвардської школи Кеннеді Джоан Донован стверджує, що поштовхом до усвідомлення змін могла стати пандемія коронавірусу. До COVID-19 платформи схилялися до концепції потрійного критерію, шукаючи баланс між соціальним впливом, впливом на навколишнє середовище та прибутком.

Getty

Із поширенням великої кількості неправдивої медичної інформації та величезним негативним впливом наслідків цього поширення, ці самі компанії зрозуміли необхідність вчасних, локальних та важливих фактів.

Які ризики?

Кінець «дикої мережі» також матиме негативні наслідки. Наступна стадія розвитку інтернету цілком ймовірно буде більш роздробленою із посиленням цифрових кордонів окремими країнами, як-от Індія та Китай. Підвищений контроль медіаплатформ у США може розділити їх вздовж ідеологічних ліній так, що це посилить поляризацію та спричинить громадський неспокій. Немає жодних гарантій, що нові правила будуть застосовуватися чесно чи, що нові алгоритми не почнуть підтримувати інші види асоціальної поведінки.

Втім, на думку Руса, шляху назад немає. Люди, які побудували трансформативні технології, не можуть далі стверджувати, що це лише інструменти. Уряди розуміють, що давати комусь можливість створювати додатки рівносильне тому, щоб дозволяти їм формувати суспільство. Користувачі також готові жити у більш відповідальному інтернеті. Вони розуміють: беззаконня має зворотній бік, і масштаб не терпить нехтування ним.

фото Unsplash

«Дика мережа», як і цифрова реальність, була в чомусь романтичною, не мала стосунку до реального світу та жила за іншими правилами та з іншими авторитетами. Але інтернет більше не відокремлений від фізичного світу. Ми живемо онлайн, і світ у наших екранах уже давно мав би бути керованим настільки ж вдумливо та відповідально, як і наші дороги, школи та лікарні.

Wild Wild Web завершився, проте реальне будівництво лише розпочалося.