Програма дій: як уряд Шмигаля збирався діджиталізувати країну
18 червня 2020
18.06.2020

Сьогодні Верховна Рада розглянула програму дій уряду. Це вже друга спроба Кабінету міністрів отримати схвалення парламентарів і, відповідно, імунітет від відставки на рік. Минулого разу спершу всі комітети, а потім і в залі ВР провалили голосування за 9-сторінкову програму. Цього разу уряд підійшов до завдання ґрунтовніше і підготував документ на 85 сторінок. Але це не врятувало від фіаско — програму підтримало тільки 207 народних депутатів.

Інтернет-свобода розповідає, як Міністерство цифрової трансформації та Мінкульт планували діджиталізувати Україну та захищати її інформаційне поле.

Адмінпослуги — в цифру

Основну частину програми дій уряду, що стосується діджиталу, написали в Міністерстві цифрової трансформації, яке очолює віцепрем’єр Дмитро Федоров. Профільний розділ складається із 4 блоків. Перший із них — про адміністративні послуги. Звісно, їх будуть максимально переводити в електронний формат. Мінцифри також планує розвивати державні реєстри, їх підтримку, посилювати електронну взаємодіє. Крім того, увага буде приділена кібезахисту та приведення захисту персональних даних до європейських стандартів.

Електронну демократії поки тестуватимуть через механізми голосування за склади громадських рад при державних та місцевих органах влади. Ну і звісно, щоб люди могли користуватися всіма державними сервісами, уряд підвищуватиме їх обізнаність.

зображення Мінцфири

Мінцифри на відміну від більшості міністерств поставили собі дуже конкретні КРІ. Наприклад, перевести щонайменше 200 електронних послуг онлайн, якими будуть користуватися 60% українців. І дев’ять із десяти користувачів мають бути задоволені е-сервісом. А кількість сформованих електронних ключів має зрости на 35%. Планує Мінцифри збільшувати і кількість Центрів надання адміністративних послуг, і перелік сервісів, які там надають.

Інформатизація суспільства

Доступ населення до інтернету планують підвищити через розвиток мереж 4G та 5G та розбудову волоконно-оптичних мереж. Крім того, високошвидкісний інтернет має бути в усіх закладах інфраструктури та органах місцевої влади. Звісно, нікуди не зникли плани провести моніторинг покриття інтернетом території України.

Мінцифри хоче оптимізувати радіочастотного ресурсу та удосконалити управління державними магістральними оптичними мережами. Малим та середнім операторам і провайдерам комунікацій слід розраховувати, що держава спростить умови роботи. Принаймні так обіцяють в уряді.

Ключові показники в цій частині, як не дивно, прив’язані до цифри 95. Саме такий відсоток українців до 2024 повинні мати у своїх населених пунктах покриття широкосмуговим інтернетом не менше 2 Мбіт/с. І стільки ж мешканців сіл могли б підключитися до фіксованого інтернету з швидкістю понад 100 Мбіт/с. Такий же швидкісний інтернет обов’язково має бути в 95% закладів соціальної інфраструктури та органів місцевого самоврядування.

Цифрова грамотність українців

Міністерство цифрової трансформації планує створити партнерську мережу хабів (до 2 500), де люди матимуть доступ до гаджетів та інтернету. Власне, самі програми цифрової грамотності повинні бути в зручному для людей форматі: онлайн чи офлайн. Для останнього планують навіть окремо навчити 5 000 тренерів, які підвищуватимуть цифрову грамотність українців.

Для лікарів та державних службовців цифрова грамотність має стати обов’язковою. Загалом планується, що програму цифрової грамотності пройдуть 6 мільйонів українців. Щонайменше половина з них зробить це онлайн.

Інформаційна безпека

У Міністерства культури та інформаційної політики із цілями та результатами значно скромніше і абстрактніше. У відомстві Олександра Ткаченка планують посилювати національну інформаційну безпеку, протидіючи інформаційній агресії, в тому числі на тимчасово окупованих територіях України. І робитимуть це, використовуючи “відповідні інструменти реалізації державної інформаційної політики та розвитку національного інформаційного простору”. Завдяки цьому вдасться реагувати на інформаційні загрози протягом 3―4 годин з моменту їх виявлення, переконані в Мінкульті.