Профільний комітет підтримав доопрацьований законопроєкт “Про медіа”
1 липня 2020
1.07.2020

Парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував Верховній Раді прийняти за основу доопрацьований проєкту закону №2693-д “Про медіа”. Таке рішення депутати прийняли на засіданні комітету 1 липня 2020 року.

Члени комітету від “Європейської солідарності” не брали участі у голосуванні на комітеті, оскільки були на засіданні суду з обрання запобіжного заходу лідера фракції Петра Порошенка, повідомляє Детектор медіа.

Текст законопроєкту № 2693-д досі офіційно не оприлюднено на сайті Верховної Ради.

На засіданні голова комітету та співавтор законопроєкту Микита Потураєв заявив, що документ “жодним чином не обмежує права журналістів або редакційних колективів, не обмежує прав іноземних медіа, крім медіа держави-агресора, та користувачів соціальних мереж”.

Проти доопрацьованого законопроєкту “Про медіа” виступили депутати від “Опозиційна платформа–За життя”. Як аргумент, вони навели раніше оприлюднені заяви журналістів та блогерів із закликами відхилити законопроєкт. Авторами цих заяв стали голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та очільниця Асоціації медіа-юристів України Тетяна Котюжинська.

В заяві, опублікованій НСЖУ, закликали владу підтримати в скрутний час журналістів, а не запроваджувати додаткове регулювання. Авторам не сподобалося, що Нацрада з питань телебачення та радіомовлення отримає право контролювати всі без винятку медіа, в тому числі інтернет-видання. Там вважають, що головним арбітром для медіа має бути читач, а не Нацрада.

Іншу заяву підписали кілька десятків журналістів та блогерів, зокрема регіональних. Вони виступають проти “нечітко сформульованих в законопроєкті вимог до медіа, які, за висновками експертів, надають органам державної влади повноваження щодо “встановлення правди”. Їм також не подобається контроль з боку Нацради і можливість блокувати контенту на невизначений час впродовж доволі тривалого часу.

Варто зазначити, що обидві заяви не підтримали представники Медіаруху, куди входять такі авторитетні організації як Незалежна медійна рада, ГО “Детектор Медіа”, Інститут масової інформації та інші.

Альтернативний законопроєкт № 2693-2, який парламент 19 травня 2020 року також відправив на доопрацювання, депутати від “Європейської солідарності” зареєстрували 29 травня, втім на комітеті він не обговорювався через відсутність авторів документу. Більшість депутатів рекомендували Раді його відхилити.

Ігор Розкладай, член Робочої групи розробників законопроєкту та головний експерт з медійного права Центру демократії та верховенства права, написав для Інтернет свободи колонку, відповівши на 10 ключових питань про зміни, які пропонуються, у проєкті закону № 2693-д.