Проект Інтернет свобода приєднався до ініціативи Pandemic Big Brother
28 квітня 2020
28.04.2020

Проект ГО “Інтерньюз-Україна” Інтернет свобода приєднався до ініціативи Pandemic Big Brother. Це громадський моніторинг цифрових прав і свобод в умовах поширення коронавірусу, який запустили Роскомсвобода та білоруська правозахисна організація Human Constanta.

Під час боротьби з пандемією влада у багатьох країнах використовує обмежувальні заходи, в тому числі і з використанням інтернет-технологій, щоб контролювати дотримання самоізоляції чи обсервації громадян.

Ініціатива запустила інтерактивну карту, на якій фіксуються країни та випадки порушення цифрових прав користувачів під час пандемії. За рівнем серйозності обмеження прав країни на карті ранжуються за кольорами:

  • Сірий - порушень не має або вони не зафіксовані.
  • Жовтий - можливі порушення, є для цього передумови.
  • Червоний - введені обмеження цифрових прав.
  • Багряний - обмеження не зняті після завершення пандемії.
  • Зелений - обмеження цифрових прав скасовані.

Наразі випадки порушення цифрових прави Pandemic Big Brother фіксує у Росії, Китаї, Ізраїлі, Німеччині, Південній Кореї, Італії та інших країнах.

“Наразі в Україні ми є свідками двох типів порушень - контроль за допомогою мобільних додатків та порушення конфіденційності даних користувачів”, — наголошує керівник програм нових медіа ГО “Інтерньюз-Україна” Віталій Мороз.

“Уряди багатьох країн вводять різні технологічні елементи стеження, контролю за комунікаціями, цензури публікацій тощо, виправдовуючи свої дії боротьбою з коронавірусом. Це створює передумови для порушення наших прав на приватне життя, свободу слова, таємницю зв'язку. Найчастіше такі заходи носять надмірний та непрозорий для громадського контролю характер та викликають чимало запить у фахівців щодо їх ефективності”, — вважає голова Роскомсвободи Артем Козлюк.

Фіксувати випадки втручання влади у порушення цифрових прав учасники ініціативи планують і після завершення пандемії.