Припинення мовлення RT DE у Німеччині та Deutsche Welle у Росії: чи рівноцінні заходи?
8 лютого 2022
8.02.2022

Німеччина заборонила мовлення російського телеканалу RT DE через відсутність ліцензії. Росія у відповідь закрила офіс німецької медіакомпанії Deutsche Welle у Москві та позбавила акредитації журналістів видання. Які причини обмежувальних заходів щодо телекомпаній, що вони передбачають та наскільки рівноцінні?

Заборона мовлення RT DE у Німеччині

1 лютого Комісія з ліцензування та нагляду (ZAK) — орган земельних регуляторів радіо- та телепрограм у Німеччині — заборонила мовлення в країні телеканалу RT DE. Причиною стала відсутність у медіакомпанії національної ліцензії на трансляцію, що необхідна відповідно до «Закону про модернізацію положення про ЗМІ в ФРН».

Таке рішення включає і неможливість подальшого поширення будь-яких програм каналу RT DE в Німеччині. Це стосується, в тому числі, супутникового та онлайн-мовлення, а також мовлення через мобільний застосунок RT News.

Заборона мовлення Deutsche Welle у Росії

Наступного дня, 2 лютого, головна редакторка RT Маргарита Симоньян написала у Twitter, що рішення Німеччини є «нісенітницею», порівняла з тим, що «це те саме, якби Роскомнагляд заборонив Deutsche Welle мовити на їхньому власному сайті».

3 лютого Міністерство закордонних справ РФ уже опублікувало заяву з заходами у відповідь щодо німецьких ЗМІ, а точніше Deutsche Welle. Приводом у заяві назвали заборону мовлення телеканалу RT DE в Німеччині.

У повідомленні Росія назвала «недружніми діями» спробу ФРН припинити мовлення німецькомовного телеканалу RT DE. Тож у відповідь Росія вирішила запровадити власні санкції щодо німецької телерадіокомпанії Deutsche Welle на своїй території.

По-перше, це стосується закриття кореспондентського пункту DW у Москві, анулювання акредитації для усіх співробітників російської редакції та припинення супутникового й іншого мовлення німецької медіакомпанії на території Росії.

По-друге, передбачається розгляд питання про визнання DW «іноземним агентом».

По-третє, Москва має намір скласти список німецьких громадян, яких вона вважає «причетними до обмеження мовлення RT DE та тиску» на російський держтелеканал. Їм буде заборонено в'їзд до Росії. Проте список не публікуватиметься.

Вже 4 лютого у Москві закрили офіс DW. Того ж дня працівники бюро мали здати свої акредитації.

RT DE та Deutsche Welle: чи рівноцінні заходи?

МЗС Німеччини вважає, що рішення про закриття корпункту німецької медіакомпанії DW у Москві, а також позбавлення акредитації його співробітників не має під собою жодних підстав.

Також Німеччина не вважає доречним проводити паралелі між блокуванням мовлення RT DE у Німеччині та російськими діями стосовно закриття офісу Deutsche Welle у Москві. Оскільки DW працює у Росії «на підставі чинного законодавства РФ та з відповідними дозволами». Натомість «канал RT DE мовить на даний момент без ліцензії і не подавав заявку на її отримання», чого вимагає німецьке законодавство.

Державна міністерка з питань культури і ЗМІ Німеччини Клаудія Рот також вважає, що рішення щодо RT DE та DW не можна порівнювати. Адже Німеччина жодним чином не впливає на редакційну політику DW, а з боку бюро немає порушень.

«DW є незалежною організацією. Це означає, що, на відміну від RT DE, німецька держава не впливає на програмування. Тому я закликаю російську сторону не використовувати проблеми ліцензування RT у політичних цілях», — заявила Клаудія Рот.

DW також наводить кілька порівняльних фактів щодо заходів Німеччини та Росії проти медіакомпаній.

Акредитація журналістів

У Росії анульовано акредитацію МЗС РФ для всіх співробітників російського бюро DW. Вони більше не мають права виконувати журналістську роботу у цій країні. Співробітники RT DE продовжують діяльність у ФРН, їх не позбавляють акредитації та не забороняють працювати.

Ліцензії на мовлення

З 2005 року DW мала чинні ліцензії на мовлення своїх телеканалів англійською та німецькою мовами - DW English та DW Deutsch. Згідно з російською вимогою, телеканал DW німецькою мовою транслював програмне вікно російською мовою. RT DE не отримало права на мовлення, оскільки не мало ліцензії та не зверталося за заявкою на отримання ліцензії на трансляцію у ФРН, що я стало причиною для припинення мовлення на території Німеччини.

Блокування інформаційних майданчиків

МЗС РФ заявило про намір припинити не тільки супутникове, а й «інше мовлення» DW, анонсувавши також «наступні етапи заходів у відповідь». DW припускає, що йдеться про сайт медіакомпанії. Натомість сайт RT DE не зазнає блокувань і вільно доступний у Німеччині, німецька влада не заявляла про плани якось обмежувати доступ до нього.

«Чорний список» усіх причетних

Влада РФ готує закритий список «представників державних та громадських структур ФРН, причетних до обмеження мовлення RT DE та іншого тиску на російського медіаоператора», яким Москва має намір заборонити в'їзд до Росії. Влада ФРН, згідно з наявними даними, подібних заходів не вживає і не планує.

«Порушення свободи ЗМІ»: ЄС, США та Франція засуджують рішення Росії

У відповідь Генеральний директор німецького мовника Deutsche Welle Петер Лімбург заявив, що оскаржуватиме закриття бюро телерадіокомпанії в Російській Федерації у судових інстанціях.

«Це ще одна ознака того, що російський уряд не зацікавлений у свободі преси та свободі думок, – сказав Петер Лімбург в інтерв’ю DW. — Навіть якщо нам доведеться залишити країну, ми посилимо наші репортажі про країну. Ми не будемо просто ігнорувати те, що відбувається в Росії, ми будемо звітувати. І будемо робити все більше і більше».

Гендеректор DW зазначив, що очікував кроків Росії у відповідь на блокування RT DE, проте подібні дії вважає «надмірною реакцією».

ЄС засудив таке рішення Росії: «Реакція російської влади, на жаль, знову ілюструє їх постійні порушення свободи ЗМІ та нехтування незалежністю ЗМІ».

«Рішення німецького регулятора заборонити російському державному мовнику RT DE працювати в країні через відсутність дійсної ліцензії абсолютно не пов’язане з роботою Deutsche Welle в Росії», — йдеться у заяві речника.

Засуджують закриття офісу DW у Москві і США. Так речник Державного департаменту Нед Прайс написав на своїй сторінці у Twitter: «США засуджують рішення російської влади закрити московський офіс Deutsche Welle. Ми солідарні з Deutsche Welle та Німеччиною перед обличчям репресій Москви проти незалежних ЗМІ, політичної опозиції та громадянського суспільства».

Підтримку медіакомпанії DW висловила також Франція.

«Свобода інформації — це основне право, яке слід захищати скрізь, і для Франції воно має фундаментальне значення. Право на вільне вираження думки та свободу преси діє скрізь, у Росії або інших частинах світу», — йдеться у заяві французького МЗС, опублікованій увечері 4 лютого.