Примусова посадка літака та відео з КДБ: влада Білорусі затримала співзасновника NEXTA Романа Протасевича
25 травня 2021
25.05.2021

23 травня під час примусової посадки у Мінську літака Ryanair білоруські правоохоронці затримали Романа Протасевича, журналіста й співзасновника та колишнього редактора Telegram-каналу NEXTA. Літак, який прямував з Афін до Вільнюса, зупинили через нібито замінування.

Про це повідомляє білоруська служба Радіо Свобода та BBC Україна.

Роман Протасевич зі Степаном Путилою створили YouTube-канал NEXTA у 2015 році. Згодом з’явився однойменний Telegram-канал, який став одним із головних джерел інформації про протести після нелегітимних президентських виборів 2020 року у Білорусі. «Спочатку проєкт розвивався і зароджувався з блогу і плавно переходив до ЗМІ — сучасного, децентралізованого, яке використовує кілька майданчиків, але не сайт»,розповідав Роман Протасевич BBC News у серпні 2020 року.

28 вересня 2020 року Роман Протасевич повідомив, що залишає позицію головного редактора каналу. Він очолив опозиційний Telegram-канал «Беларусь головного мозга», матеріали якого, як і NEXTA, у Білорусі вважають екстремістськими. Роман також працює у команді лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.

«Конкретного тригера [для затримки] не було. [Романа Протасевича затримали], щоб залякати інших. Ну і зручний випадок підвернувся. Тиждень тому летіла Світлана Тихановська. Про це стало відомо. Напевно, її пропустили або побоялись зупиняти літак. Влада Білорусі знала, що він повертається до Вільнюса. Він додавав фото з Афін. А літак з Афін до Вільнюса літає раз на тиждень»,розповів у інтерв'ю з Forbes Степан Путило.

Степан також пояснив, що Роман Протасевич пішов з NEXTA, бо канал перетворювався на професійне медіа, а він хотів продовжувати координувати акції протесту: «Я не скажу, що Романові це не подобалось. Він просто хотів, щоб зберігався революційний дух свободи — те, чим був канал до професіоналізації. І щоб люди сприймали нас як координаційний центр. Але, на жаль, така форма виявилась неприйнятною для мене і підписників».

Крім того, Роман хотів частіше бувати у Вільнюсі — робота у NEXTA, офіс якого у Варшаві, не передбачала поїздок.

Роман переїхав з Білорусі до Польщі у 2019 році та отримав там політичний притулок. У Білорусі проти нього відкрили кілька справ та внесли до переліку людей, яких підозрюють у «причетності до терористичної діяльності».

«І на мене, і на Степана заведено від чотирьох до шести кримінальних справ, сумарним терміном ув'язнення до 25 років. Там статті "розголошення держтаємниці", "образа президента", "підбурювання до масових заворушень" і так далі. Скільки реально справ, ми не маємо поняття»,цитують Романа Протасевича ВВС Україна.

24 травня опублікували відео зі слідчого ізолятору, на якому Роман нібито надає свідчення-визнання і повідомляє, що проблем зі здоров’ям в нього немає. Автори Telegram-каналу «Беларусь головного мозга» звернули увагу на сліди від побоїв на обличчі хлопця та на неприродню манеру розмови.

Telegram-канал NEXTA підбили підсумки подій на сьогодні (25 травня):

  • Державні ЗМІ показали відео з захопленим Романом Протасевичем, який «надає свідчення». Скоріше за все, до цього його побили.
  • ХАМАС спростував свою причетність до «мінування» літака Ryanair.
  • Країни масово відмовляються від рейсів над Білоруссю. До переліку авіакомпаній доєдналась Lufthansa.
  • Міжнародна асоціація громадянської авіації призначила на четвер невідкладне засідання через інцидент з літаком.
  • 25 травня Олександр Лукашенко мав зробити заяву щодо вимушеної зупинки літака у Мінську та їх наслідків.

Опівночі 26 травня Україна зупиняє авіасполучення з Білоруссю, повідомляє Європейська правда.

Роман Протасевич навчався на журналіста у Білоруському державному університеті. Його звідти відрахували, частково через суперечки з викладачами щодо «виховання державних пропагандистів». У 2010-х роках займався активізмом та ходив на протести проти білоруської влади та режиму Олександра Лукашенка. Працював журналістом у кількох білоруських медіа, зокрема «Єврорадіо» та білоруській «Радіо Свобода». Як журналіст-фрілансер та фотокор бував у зоні бойових дій на Донбасі, а перед цим — на Майдані в Києві.

Як повідомлялося раніше, Міністерство інформації Білорусі заблокувало сайт незалежного білоруського ЗМІ TUT.BY, а проти його керівників Комітет держконтролю Білорусі порушив кримінальну справу за статтею про ухилення від сплати податків.