Правоохоронці Австралії зможуть стежити за громадянами онлайн та отримувати доступ до їхніх даних без дозволу суду
2 вересня 2021
2.09.2021

Сенат Австралії затвердив законопроєкт, що дозволяє Федеральній поліції (AFP) країни та Комісії з кримінальної розвідки ( ACIC) змінювати та видаляти дані, отримувати доступ до акаунтів і стежити за австралійцями, яких підозрюють у злочинах, без дозволу суду.

Про це повідомляє The Guardian.

Законопроєкт ухвалили 25 серпня незважаючи на те, що його автори не внесли усі зміни, напередодні рекомендовані Об’єднаним комітетом парламенту з питань розвідки та безпеки. Міністр внутрішніх справ Австралії Карен Ендрюс запропонувала зокрема такі поправки до законопроєкту:

  • Обмеження терміну дії законопроєкту до 5 років.
  • Зазначення чітких критеріїв щодо видачі дозволів на стеження.
  • Впровадження захисту для ЗМІ та журналістів.

Більше половини із запропонованих змін суд не взяв до уваги, зокрема пропозицію щодо обов’язкового затвердження дозволів на стеження у суді. За словами головного судді, це спричиняло б затримки у роботі правоохоронців. Натомість дозволи надаватиме Адміністративний апеляційний суд Австралії — агентство Генеральної прокуратури країни.

Як повідомляє Детектор Медіа, текст закону дозволяє силовим органам розслідувати будь-яке «серйозне правопорушення в межах Співдружності» або «серйозне правопорушення в межах штату, яке має федеральний аспект». Тобто під дію закону може потрапити як тероризм і насильство щодо дітей, так і використання «піратських» програм або ухилення від сплати податків.

Співробітники приватних компаній (наприклад, інтернет-провайдерів) зобов'язані допомагати поліції у зломі пристроїв і акаунтів підозрюваних — за відмову закон передбачає позбавлення волі строком до 10 років.

«Підозріло, що замість прийняття рекомендацій комітету та виділення часу на аналіз подальших поправок, управління поспішило прийняти закон за менш ніж 24 години», — зауважила Кіран Пендер, головна юристка Центру юридичних прав людини.

На її думку, законодавча ініціатива потенційно загрожує свободі слова та преси Австралії.

Ухвалення закону критикує й австралійська партія зелених: сенаторка Лідія Торп заявила, що тепер AFP і ACIC стають «суддею, присяжним і катом» в одній особі.

На її думку, законодавці не пояснили, чому ці повноваження необхідні, і що в США, Великобританії, Канаді та Новій Зеландії силові органи не мають таких повноважень.

Законопроєкт підтримав депутат від партії лейбористів Ендрю Джайлз. На його думку, без таких нововведень правоохоронці будуть не в змозі протистояти кіберзлочинам.

«Кіберможливості кримінальних угруповань посилились, і ми знаємо, що вони використовують даркнет і анонімізуючі технології для організації серйозних правопорушень, що створює значні перешкоди для влади», — сказав Ендрю Джайлз.

Через три роки після вступу в дію нововведення проаналізує Незалежний монітор законодавства з національної безпеки, а через чотири — Об’єднаний парламентський комітет з розвідки та безпеки.

Як повідомлялося раніше, Міністерство цифрової трансформації запропонувало компанії Google залучити незалежних українських редакторів для підбору рекомендованого контенту для українських версій сервісів YouTube і YouTube Music.