Повномасштабна війна спричинила масові кібератаки на українські ІТ-системи
16 січня 2023
16.01.2023

Служба Безпеки України з початку року нейтралізувала понад 4,5 тисячі кібератак і кіберінцидентів – про це розповів начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

Про це повідомляє «Детектор медіа» із посиланням на очільника служби.

За даними урядової команди реагування на компʼютерні надзвичайні події CERT-UA, у 2022 році було зафіксовано понад 2 тисячі кіберінцидентів, організованих російськими хакерами. З початку війни їх кількість перевищила 1,5 тисяч. Найчастіше хакери країни-агресора атакували енергетичний сектор.

Статистика від ГО «Платформи прав людини» щодо цифрових атак на українських користувачів у грудні містить більш вражаючі дані, проте в ній використовуються не лише виключно кібератаки, але й фішингові розсилки, поширення фейків та шахрайство. За даними цієї організації, лише фішингові розсилки у грудні так чи інакше зачепили понад 1,1 млн українських користувачів.

Атаки на українських користувачів можуть набувати різних форм. Одними з найбільш небезпечними є ті, які важко ідентифікувати. Серед них – використання українцями російських мобільних додатків. За даними аналізу OSINT-спільноти Molfar, серед 45 найбільш популярних серед українців мобільних додатків на iOS та Android 17 є так чи інакше пов’язані з Росією. Серед них – Lensa, Money Pro, Durak Online, Filmix, Joom та багато інших. Цікаво, що в цьому переліку є не лише безкоштовні застосунки, але й платні додатки, користувачі яких своїми грошима підтримують окупанта. Додатки «Яндекс Карты» та 2-GIS до цього переліку не увійшли, але, за даними «Асоціації відповідальних перевізників», ними послуговується близько 13-14% водіїв, які через ці застосунки передають інформацію ворогу.

Раніше «Інтернет свобода» розповідала про статистику від «Платформи прав людини». В тому звіті йшлося про зростання у 2,5 рази в жовтні кількості кібератак на українські ІТ-системи.