«Податок на Google»: Рада остаточно ухвалила законопроєкт
4 червня 2021
4.06.2021

3 червня Верховна Рада України ухвалила закон, згідно з яким іноземні інтернет-компанії, які надають послуги в Україні, сплачуватимуть податок на додану вартість.

Про це повідомляє новинний центр Верховної Ради.

«Закон спрямований на збільшення доходів Державного бюджету від податку на додану вартість за рахунок залучення до оподаткування податком на додану вартість нерезидентів, що надають фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України та створення сприятливих умов ефективного та не обтяжливого адміністрування для бізнесу й держави процедур», — пов’язаних зі сплатою податку, йдеться у повідомленні на сайті ВРУ.

Згідно із законом №4184, іноземні компанії, які пропонують українцям послуги, повинні будуть платити ПДВ з кожної проданої послуги у розмірі 20%. Оподаткуванню підлягатимуть:

  • постачання зображень або текстів, в тому числі фотографій, електронних книжок та журналів;
  • постачання аудіовізуальних творів, відео на замовлення, ігор, азартних ігор, включаючи постачання послуг з участі в них;
  • надання доступу до інформаційних, комерційних, освітніх та розважальних електронних ресурсів та інших подібних ресурсів;
  • надання у користування хмарних технологій для розміщення даних;
  • постачання (передача прав на використання) програмного забезпечення та оновлень до нього, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення і електронного обладнання;
  • надання рекламних послуг в мережі «Інтернет», мобільних додатках та в інших електронних ресурсах.

«Для українських користувачів цих послуг – жодних податків не буде. Тобто пошук у Google чи користування соцмережами буде, як і раніше, безкоштовним»,зазначив Данило Гетманцев. Проте в інтерв'ю Громадському депутат додав: «Хто є фактичним платником податків або на кого перекладається це, залежить не від конструкції податку, не від наміру законодавця, а залежить від конкретної кон’юнктури на ринку — тобто як співвідноситься попит і пропозиція. Якщо мій товар не має попиту, я беру цей податок на себе, якщо має — я перекладаю на споживача».

Натомість фінансовий експерт Василь Матій у коментарі 24 каналу зазначив:«Можуть бути різні випадки. Хтось дійсно просто збільшить вартість послуг на території України, а хтось продовжить далі ухилятися від цих податків. Все залежатиме від того, в якій юрисдикції знаходиться філія компанії, яка обслуговує українських клієнтів».

«Я бачу тут певну небезпеку. Це, так би мовити, непрямий податок, це те що перекладається на кишені споживачів. Якщо вони реєструватимуться як платники податків в Україні й будуть змушені платити цей податок, то безумовно що вартість цих електронних послуг буде зростати. Фактично для нас ці послуги здорожчають, бо непрямий податок завжди перекладається на споживача», — розповіла для Громадське радіо Тетяна Острікова, народна депутатка VIII скликання.

«Як саме поведуть себе міжнародні компанії після ухвалення закону, зокрема, чи не закладатимуть вони у вартість своїх послуг 20% ПДВ, важко передбачити.

Є сумніви і щодо реалістичності виконання закону. Попри те, що його автори посилаються на закордонний досвід, стосунки із інтернет-гігантами складаються не просто навіть у США та ЄС»,зазначили ВВС Україна.

Як повідомлялося раніше, 31 березня Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики на засіданні планував розглянути законопроєкт № 3683 про «податок на Google». Проте розгляд законопроєкту перенесли на 8 квітня.

У квітні ТОВ «Гугл» опинилось на 24 місці у списку 200 найбільших компаній за сумою сплати податкових платежів у 2020 році в Україні за версією журналу «Рейтинг».