Що нового в сфері Інтернет-свободи в Україні? Підсумки 15 вересня – 30 вересня 2019 року
1 жовтня 2019
1.10.2019

У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке: хто працюватиме в команді Міністерства цифрової трансформації, чому Facebook видалив Znaj.ua та Politeka, чи треба регулювати агітацію в соцмережах під час виборів, навіщо Facebook Незалежна наглядова рада, чому Швейцарія протестує проти 5G, а Литва відмовляється від онлайн-голосування та як пройшов 10-й Форум з управління інтернету #IGFUA.

Ми регулярно моніторимо інциденти та порушення інтернет-свободи в Україні. Результати та аналітику можна переглянути на нашому сайті: netfreedom.org.ua

Зображення: Christopher Mineses/Mashable

Facebook видалив сотні сторінок за поширення дезінформації.

Серед них – Znaj.ua, Politeka, Hyser. Ці сторінки вели скоординовану кампанію з дезінформації та були пов’язані з українською PR-компанією Pragmatico, яка брала замовлення і на політичний піар, в тому числі і чорний. Сайт Znaj.ua за підсумками серпня 2019 року, вперше потрапив у топ-25 популярних в Україні сайтів.

Що обговорювали під час #IGFUA – форумі з управління інтернетом?

Читайте про ключові підсумки публічних обговорень від Інтерньюз-Україна щодо механізмів протидії дезінформації в цифровому середовищі та приватності даних користувачів на нашому сайті.

Фото Олександра Гуліча

Чи треба регулювати агітацію в соцмережах під час виборів.

24 вересня 2019 року у прес-центрі “Укрінформ” ЦЕДЕМ та Інтерньюз-Україна ініціювали обговорення яким має бути законодавство щодо використання соцмереж у період виборів, чи має бути відповідальність за використання ботоферм, а також чи потрібен регулятор у сфері інтернету? Підсумки обговорення читайте на нашому сайті.

Люди “цифри”. Хто працюватиме в команді Міністерства цифрової трансформації?

Більше про майбутніх заступників та радників міністра Федорова на нашому сайті.

200 мільйонів на Мінцифру – проект бюджету 2020.

Міністерство Федорова отримає 120,6 мільйонів гривень, з них 96,7 мільйонів – керівництво та управління у сфері цифрової трансформації, а 24 мільйони гривень – на електронне урядування. Ще 73,6 мільйони гривень закладені на національну програму інформатизації. Також в міністерстві хочуть створити карту покриття інтернетом та закріпити законом мінімальну швидкість інтернету.

Карта Oxford Internet Institute

70 країн у світі поширюють дезінформацію і серед них є Україна.

Дослідження Oxford Internet Institute показало: кількість країн, які використовують соцмережі для дезінформації за два роки зросла більш, ніж удвічі, основний майданчик для поширення пропаганди – Facebook. В Україні за приблизними оцінками в цій сфері постійно працює 20 тисяч осіб, а рівень поширення дезінформації – середній. А за даними команди GDI, сайти, що поширюють дезінформацію, заробляють 235 мільйонів доларів на рік.

Незалежна наглядова рада Facebook запрацює в першій половині 2020 року.

Рада складатиметься із 40 членів, які обиратимуться на три роки, і впливатиме на контент платформи. Зі скаргами зможуть звертатися як користувачі платформи, так і сама компанія.

“Не відповідає здоровому глузду”: Apple оскаржує €13-мільярдний штраф Єврокомісії.

Штраф був накладений через діяльність компанії у Ірландії. Єврокомісія вважає, що податкова угода між компанією та владою країни суперечить європейським законам. Apple наполягає: всі продукти та послуги були розроблені в США і там же сплачені всі податки.

Литва відмовилася від онлайн-голосування.

Через кіберзагрози з боку Росії та її втручання у вибори в інших країнах, Сейм не підтримає відповідний законопроект. Прихильники е-голосування заявляли, що така система голосування збільшила б явку виборців.

Фото: DW

В Швейцарії протестували проти впровадження 5G.

Демонстранти виступили проти “примусового опромінення” та застерігають щодо ризиків для довкілля та здоров’я. Активісти збирають 100 тисяч підписів, щоб провести референдум за відкладення запуску мережі 5G до вивчення можливих ризиків.

Ізолювати рунет: Росія почала встановлювати обладнання на мережах провайдерів.

Це обладнання має захистити рунет від «цілеспрямованого масштабного зовнішнього впливу». Активісти говорять про цензуру інтернету. За словами голови Роскомнадзора тестування обладнання завершиться до листопада 2019 року.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті https://netfreedom.org.ua/

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна”.