Під прицільною увагою Роскомнагляду: Росія посилює норми щодо «суверенного інтернету»
17 лютого 2021
17.02.2021

У грудні 2020 року депутати від «Єдиної Росії» Олександр Хінштейн та Сергій Боярський виступили авторами законопроєкту про впровадження адміністративної відповідальності та багатомільйонних штрафів за порушення закону про «суверенітет в інтернеті».

Закон про «суверенний інтернет» набув чинності у Росії у листопаді 2019 року. Як повідомляє РБК, закон передбачав, щоб усі оператори зв’язку встановили спеціальне обладнання і програмне забезпечення, надане Роскомнаглядом. Це обладнання має направляти дані в центральний моніторинговий центр. Якщо влада вважатиме отриману інформацію загрозою для держави, то центр матиме повноваження заблокувати її.

Тоді, як повідомляє Радіо Свобода, президент Росії Володимир Путін пояснив, що таке рішення забезпечить можливість функціонування російського інтернету, якщо США намагатимуться обмежити доступ Росії до глобальної мережі.

Невтішна статистика та нові обмеження

Як повідомляє Економічна правда, за даними Роскомнагляду, до квітня 2020 року через внутрішню політику соцмереж Росії не вдалося вилучити з YouTube 10 482 сторінки із забороненою інформацією, з Twitter - 1462 сторінки, з Instagram - 1435, з Facebook - 362.

Тож у грудні 2020 року Комітет Держдуми РФ схвалив правки до законопроєкту про штрафи для провайдерів та власників інтернет-сайтів, які не виконують вимогу Роскомнагляду видалити заборонений в РФ контент.

Крім того, Комітет Державної Думи РФ схвалив законопроєкт про блокування YouTube, Facebook і Twitter за цензуру російських ЗМІ. Тепер Генеральний прокурор за погодженням з МЗС Росії можуть присвоювати статус власнику інформаційного ресурсу, який допускає «дискримінацію щодо матеріалів російських ЗМІ»«власник інформаційного ресурсу, причетного до порушень основоположних прав і свобод людини, прав і свобод громадян РФ».

Також Роскомнагляд почав вести реєстр платформ, що обмежують російські ЗМІ, і зможе карати їх блокуваннями, уповільненням трафіку і адміністративними штрафами до 3 млн рублів.

У 2021 році Facebook, Twitter, Instagram, Telegram і TikTok потрапили до списку платформ, які Комісія Ради Федерації РФ з інформаційної політики запропонувала блокувати назавжди за заклики до участі у несанкціонованих мітингах. Цей механізм планують закріпити у законодавстві.

Натомість «згортати зарубіжні інтернет-сервіси не будуть, доки не з'являться свої. А коли з'явиться, то рішення будуть прийматися «виходячи з конкретних ситуацій». Однак, президент вважає, якщо у Росії буде альтернатива, то і іноземні сервіси будуть вести себе інакше», — повідомляє РБК.

Артем Козлюк, керівник «Роскомсвободи», вважає недоцільним примушувати закордонні компанії до співпраці. Проте, на його думку, Роскомнагляд буде продовжувати судитися та досягати багатомільйонних штрафів для іноземних компаній.