Парламент дозволив під час карантину збирати дані пацієнтів без їх згоди
13 квітня 2020
13.04.2020

Верховна Рада України сьогодні внесла зміни до закону «Про захист населення від інфекційних хвороб», дозволивши, в тому числі, збирати про пацієнтів інформацію без їх згоди.

В прикінцевих та перехідних положеннях на час та впродовж 30 днів після його скасування дозволяється обробляти персональні дані без згоди особи. Йдеться про дані, що стосуються стану здоров’я, місця госпіталізації або самоізоляції, прізвища, ім’я, по батькові, дати народження, місця проживання, роботи чи навчання.

В законопроєкті сказано, що ці дані можуть використовуватися виключно для здійснення протиепідемічних заходів.

“Протягом 30 днів після закінчення періоду встановлення карантину, такі дані підлягають знеособленню, а у разі неможливості знищенню", — йдеться в ухваленому законопроєкті.

В самому тексті закону закріпили норму, що особи, винні в неправомірному поширенні інформації про випадки захворювання, будуть притягатися до відповідальності в порядку, встановленому законом.

Законопроєкт розглянули в прискореному режимі, проголосувавши його за основу, а потім одразу і в цілому. Голоси “за” віддали всі фракції, окрім “Опозиційної платформи - За Життя”.

Збирання даних без згоди пацієнтів під час епідемії не суперечить міжнародній практиці. Це відзначила Європейська рада захисту даних в своїй заяві щодо обробки персональних даних в контексті поширення спалаху COVID-19.

“GDPR дозволяє компетентним органам охорони здоров'я та роботодавцям обробляти персональні дані в умовах епідемії, відповідно до національного законодавства, ухваленого в окремих країнах. Наприклад, якщо обробка необхідна з міркувань істотного суспільного інтересу в сфері охорони здоров'я, за таких умов не потрібна згода осіб", — пояснюють в Європейській раді.

Нагадаємо, 8 квітня, видання “Вести” у своєму матеріалі опублікувало номери будинків киян, начебто хворих на коронавірус. Це викликало неабияке обурення у соцмережах, серед журналістів та представників громадських організацій. Більше про те, що порушує публікація адрес у мережі, читайте на нашому сайті.