Опублікував фото в сорочці з орнаментом: білоруського журналіста звинуватили в екстремізмі
8 липня 2021
8.07.2021

6 липня у Бресті затримали журналіста та редактора новин білоруського інтернет-видання «Перший регіон» Олега Супрунюка через звинувачення у створенні та поширенні «екстремістських матеріалів» — публікації у статті фото в сорочці з орнаментом.

Про це повідомляє «Перший регіон».

Йдеться про публікацію новини про включення в список осіб, причетних до терористичної діяльності, в який потрапив житель Барановичів Володимир Гундарь. Згодом його засудили за «насильство або загрозу стосовно посадової особи, яка виконує службові обов'язки, або іншої особи, що виконує громадський обов'язок». У публікації про затримання Гундарєва було використано його фото в сорочці з орнаментом. Правоохоронці побачили в візерунку орнаменту свастику.

Журналістові закидають ч. 2 ст. 19.11 КоАП РБ — «поширення інформаційної продукції, включеної в республіканський список екстремістських матеріалів». Санкція передбачає штраф або адміністративний арешт.

24 червня в Ганцевичах пройшов цивільний процес за заявою Шостого відділу Головного управління у боротьбі з організованою злочинністю і корупцією МВС Республіки Білорусь по Брестській області про визнання символу лівосторонньої свастики екстремістським і матеріалу, в якому було фото Гундарєв в сорочці вишиванці. Рішення ще не вступило в дію.

Головний редактор Петро Гузаевский наводив докази в суді, що в Законі «Про протидію екстремізму», який набрав чинності 1 лютого 2020 року в переліку забороненої символіки першим пунктом йде «свастика, яка є символом Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини і являє собою знак у вигляді хреста з чотирма кінцями, загнутими в праву сторону під прямим кутом». На фото, опублікованому на сайті, на сорочці Гундарєв кінці хреста загнуті в ліву сторону. Немає цього символу лівосторонньої свастики і в оновленому законодавстві зі змінами та доповненнями «Про протидію екстремістського діяльності», і немає в новому законі «Про недопущення реабілітації нацизму», який вступив в силу в середині червня 2021 року.

У протоколі, складеному старшим лейтенантом Ленінського ОВС Бреста Кирилом Шпарло зазначено, що Олег Супрунюк «15.02.2021 року о 14.00 годині перебуваючи за адресою ... з використанням глобальної комп'ютерної мережі Інтернет на новинному ресурсі «Перший регіон» для публічної демонстрації необмеженій кількості осіб розмістив зображення особи, найменованого як «Володимир Гундарь», на одязі якого зображені елементи червоно-білого орнаменту зі вставками лівосторонньої свастики червоного кольору, яке рішенням суду Жовтневого району м. Мінська від 14.02.2017 включено в республіканський список екстремістських матеріалів. Даний факт виявлено співробітниками Головне управління у боротьбі з організованою злочинністю і корупцією МВС Республіки Білорусь 25.05.2021 о 17.25».

Головний редактор «Перший регіон» Петро Гузаевский прокоментував: «Я взагалі це затримання, суди, розцінюю, як тиск. Наші кореспонденти, незважаючи ні на що, дотримуються правил неупередженої журналістики і об'єктивно висвітлюють події, які відбуваються. Ми відповідаємо за кожне слово».

7 липня Олега Супрунюка відпустили додому. Про це журналіст повідомив на своїй сторінці у Facebook. «Друзі, дуже дякую за підтримку. Я вдома. Завтра продовження суду», – написав журналіст.

Як повідомлялося раніше, 14 травня Верховний суд Білорусі засудив капітана збройних сил Дениса Урада до 18 років колонії за надання фотографії секретного листа Telegram-каналу «Nexta». Військового визнали винним у «державній зраді».