Вибори онлайн та Трамп проти соцмереж. Огляд Інтернет свободи за червень 2020
1 липня 2020
1.07.2020

У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке: як Україна рухається в бік голосування онлайн на виборах, чи буде в українських школах та лікарнях швидкий інтернет, хто причетний до масштабного зливу даних українців через Telegram, чи подорожчають в Україні телевізори і смартфони, чи загрожує спецуказ Трампа роботі соцмереж.

Голосування онлайн: ризики ініціативи Зеленського. 18 червня депутати підтримали у першому читанні президентський законопроект №3612 про всеукраїнський референдум. Документ передбачає також і запровадження е-голосування. Інтернет свобода розповідає, як саме президент хоче проводити е-голосування, чи будуть при цьому захищені права українців та таємниця голосування, які є технічні ризики цифровізації виборів та що кажуть експерти.

Дезінформація і COVID-19. Під час карантину зросли масштаби дезінформації. У нашому новому відео дивіться про боротьбу з неправдивої інформації про #COVID-19, відповіді техгігантів та рекомендації ЄС.

Salon.com

Трамп VS техгіганти. “Найменша миша виявилася достатньо сміливою, аби поставити дзвіночок біля кота”. Саме так видання Wired описало конфлікт між Дональдом Трампом та платформою мікроблогів Twitter, що спонукав Трампа видати указ про "боротьбу з цензурою", а насправді проти соцмереж. Що передбачає указ, як відреагували техкомпанії та які наслідки матиме,читайте у тексті.

Що в Україні

Розслідування витоку даних через Telegram. Правоохоронці затримали одну особу, ще 25 під підозрою. Під час розслідування витоку персональних даних правоохоронці заблокували 9 телеграм-каналів та вилучили 30 баз даних з незаконного обігу.

Печерський суд продовжує блокувати веб-сайти. Поки Верховна Рада готувалася розглядати законопроект про азартні ігри, Печерський суд зобов'язав блокувати онлайн-казино. Так, за рішенням від 10 червня інтернет-провайдери мають заблокувати доступ до нових 39 веб-сайтів.

Unsplash

Чи подорожчають в Україні телевізори і смартфони. Мінекономіки дозволило двом приватним організаціям збирати винагороду з кожного проданого імпортного телефона, ноутбука, планшета, музичного центру, флешки і навіть офісного паперу. Європейська бізнес-асоціація прогнозує, що це може призвести до подорожчання до 5% та вважає такий збір морально застарілим. Більше про логіку такого збору у матеріалі.

Скільки в Україні лікарень та шкіл без якісного інтернету. Понад 6,5 тисяч шкіл в Україні (40% від загальної кількості) та 645 лікарень в Україні (37%) все ще не мають доступу до якісного інтернету. Такі дані дослідження Мінцфири.

Можливості від Google для ГО в Україні. Компанія Google Україна запустила програму для громадських організацій – Google for Nonprofits, яка дає можливість неурядовим організаціям отримати базовий GSuite, преміум-акаунт на YouTubе, гранти до 10 000$/місяць рекламу у Google. Як долучитися до програми та про інші можливості, читайте за посиланням.

Що нового у техгігантів

Рекламодавці бойкотують Facebook. Десятка найбільших рекламодавців США бойкотують Facebook та відмовилися від розміщення реклами у соцмережі. Для компанії, яка заробляє $70 млрд на рекламі на рік, такий бойкот може дорого коштувати. Чого хочуть від Facebook рекламодавці, читайте у матеріалі.

Політичну рекламу можна вимкнути. Користувачі Facebook та Instagram зможуть самостійно вимикати політичну рекламу під час передвиборчої кампанії у США цього року. Також Facebook створює інформаційний центр з виборів, аби залучити виборців до участі у виборах, та для запобігання поширенню дезінформації про вибори.

Тимчасова заборона віз у США вплине на роботу техгігантів.Президент США Трамп обмежив робочі візи, аби компанії пропонували роботу американцям, а не трудовим мігрантам. Кого зачепить це рішення, читайте у тексті.

Як Естонія побудувала ефективне е-урядування. Ми дослідили, як Естонія стала успішною у сфері е-послуг для громадян. 99% усіх банківських операцій тут проходять онлайн, а відкрити бізнес можна за 5 хвилин, не встаючи з ліжка. Чому Естонії вдалося та як там працює те, що в Україні називають «держава у смартфоні», читайте у нашому матеріалі.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті: netfreedom.org.ua