Онлайн-безпека для журналістів: розбираємо ситуації та даємо поради
10 грудня 2019
10.12.2019

Інформація — основний інструмент будь-якого журналіста. Та, на жаль, в онлайні ніхто не застрахований від викрадення особистих та робочих даних. Експерт з цифрової безпеки DSS380 Павло Бєлоусов розповідає як журналістові зберегти свою інтелектуальну власність, зберегти джерела інформації та захиститися від ботоферм чи вірусних відео.

Як зберегти інтелектуальну власність? Я написав аналітичну статтю, опублікував у соцмережах. Як перевірити, чи ніхто не поцупив і не передрукував?

Найкращий варіант: реєструвати / фіксувати свої права в спеціальних установах. Тоді ви можете довести, що автор матеріалу — саме ви. Перевірити, чи хтось передрукував можна пошуком (якщо той, хто використав — публікує десь в онлайні та на сайтах, які індексуються пошуковиками). Спробуйте фразами, або повним реченням шукати збіги. Є спеціальні програми для відстежування постів за ключовими словами, але вони здебільшого платні.

Якщо ви виявили, що хтось опублікував вашу статтю без вашого імені, можете звернутися до адміністрації соцмережі зі скаргою. Однак, знову ж таки, ви мусите довести, що автор — саме ви. Наприклад, якщо свій матеріал ви публікували раніше за той, на який скаржитеся. Тут слід зауважити, що на репости або передруківки із вказанням вашого авторства скарги подавати немає сенсу.

У мене є інформатори, які дуже цінні для мене. Як я можу забезпечити таємність спілкування з ними? Чи можу це робити у Facebook або поштою? Чи дійсно може бути таке, що високопосадовець або правоохоронці можуть прочитати моє листування без дозволу суду?

Краще для такого спілкування обирати пошту з шифруванням (PGP), якщо месенджери — Signal / Threema. Facebook — поганий варіант для інформаторів. Не секрет, що Facebook збирає інформацію про вас.

Структури дійсно можуть подавати офіційний запит у Facebook. Тільки сама компанія вирішуватиме, чи надати доступ до вашого листування. Наприклад, якщо вас підозрюють у тероризмі, соцмережа може надати дані про ваші контакти, не попереджаючи вас про це. Окрім цього, не слід забувати і про незаконні методи: шпигунські програми.

Якщо я пишу матеріали в Google документах, яка вірогідність, що їх викриють та зіллють зацікавленим особам до публікації? Що зробити, аби цього не сталося?

Дивитися за наданими доступами до цього документу: там нікого не має бути. Та треба пам’ятати, що вміст можуть підглянути через камеру(наприклад, в публічному місці). Можливо, на комп’ютері встановлене шпигунське ПЗ, яке робить скріншоти та записує натискання клавіатури. «Злив» цілком вірогідний, якщо матеріал дійсно важливий.

Після публікації розслідування на мою сторінку у Facebook прийшла ботоферма. Усі пишуть образливі коментарі та скаржаться на мою сторінку. Соцмережа може мене заблокувати, тільки через скарги ботів?

На жаль, може. У техпідтримці соцмереж є люди, які ухвалюють рішення, але найчастіше це роблять алгоритми. Поспілкуватися з живою людиною з Facebook досить складно. Алгоритми спираються на скарги інших користувачів чи акаунтів. Тому як би нам це не подобалося, боти мають вплив.

Певний анонім надіслав мені цікаве відео, де посадовець бере хабар. Воно може викликати знайний резонанс. Як можна перевірити, чи воно справжє?

Автоматично це не вдасться зробити. Зараз програми, які могли б виявляти монтаж, знаходяться на стадії розробки.

Необхідно провести власне «розслідування». Подивитися що в кадрі, певні деталі, співставити тощо.

Поради

  1. Використовуйте лише ліцензійне програмне забезпечення з усіма актуальними оновленнями. Це необхідно для захисту від офіційно описаних і задокументованих способів злому, які були вивчені і виправлені виробниками програмного забезпечення.
  2. Ваш комп’ютер потребує працюючого антивірусу з актуальними антивірусними базами. Антивірус, що не оновлюється, дає помилкове відчуття безпеки.
  3. Резервні копії документів можна копіювати в «хмару». Це дасть можливість повернути дані навіть після роботи «вірусу-шифрувальника» або після втрати комп'ютера/ноутбука.
  4. Упроваджуйте політику «No USB» — жодних чужих флешок, фотоапаратів і телефонів для зарядки.
  5. Встановіть складні та довгі паролі, що відрізняються для кожного сервісу. Двофакторна авторизація — обов'язково!
  6. Користуйтеся VPN в ненадійних місцях, протоколом https — завжди.