Німецькі дослідники припинили аналіз алгоритмів Instagram через погрози Facebook звернутись до суду
16 серпня 2021
16.08.2021

13 серпня німецька неприбуткова організація AlgorithmWatch повідомила про припинення дослідження алгоритмів соцмережі Instagram через погрози компанії Facebook звернутись до суду у зв’язку з нібито порушенням політики платформи та GDPR.

Про це повідомляє The Verge.

Проєкт AlgorithmWatch почав роботу у березні 2020 року та регулярно оприлюднював результати дослідження щодо того, як Іnstagram просуває контент. Зокрема, дослідники опублікували інформацію про те, що алгоритми платформи надають більшу перевагу фотографіям з обличчями та оголеною шкірою, ніж скріншотам з текстом.

У дослідженні брали участь близько 1500 волонтерів. Вони встановили додаток AlgorithmWatch, який збирав дані про контент їхньої стрічки пошуку, та ділились інформацією з дослідниками.

У березні 2021 року Facebook повідомив про «низку недоліків» у методології дослідження. Яких саме, у повідомленні компанії не йшлося.

У травні Facebook запросив команду проєкту на зустріч, під час якої звинуватив AlgorithmWatch у порушенні політики платформи та GDPR, Загального регламенту про захист даних усіх осіб у межах Європейського Союзу. Додаток проєкту нібито «збирав дані і тих користувачів, які не давали на це згоди». За інформацією AlgorithmWatch, Facebook зауважив про необхідність «вдатися до більш формальних дій», якщо дослідники не змінять методологію.

«Ми збирали лише ті дані, які Facebook показував волонтерам, які встановили застосунок. Іншими словами, користувачі розширення просто ділилися власною стрічкою для цілей дослідження», — заперечили звинувачення дослідники.

Представник Facebook підтвердив факт зустрічі, проте заперечив погрози проєкту. За його словами, компанія була відкрита до проведення дослідження у «способи, що зберігають приватність».

Про випадок представники AlgorithmWatch вирішили розповісти після блокування Facebook акаунтів вчених NYU’s Ad Observatory Project:

«13 липня, ми ухвалили рішення про ліквідацію проєкту та видалення всіх зібраних даних (повністю анонімізовані версії даних все ще мають медіа партнери. В будь-якому випадку, організація розміром AlgorithmWatch не може ризикувати судовою справою з компанію вартістю в один трильйон доларів, — йдеться у блозі AlgorithmWatch. Ймовірно, є більше випадків булінгу, про які ми не знаємо. Ми сподіваємось, що оприлюдненням нашої історії ми заоохотимо інші організації ділитись досвідом».

Як стверджують AlgorithmWatch, дослідники не можуть спиратись на дані, які надає сам Facebook, бо компанії не можна довіряти.

Як повідомлялося раніше, 3 серпня соціальна платформа Facebook заблокувала акаунти, додатки, сторінки і платформи, а також особисті профілі людей, пов’язаних з проєктом NYU’s Ad Observatory Project, за нібито нелегітимний збір даних користувачів. Метою проєкту був аналіз політичної реклами.