Не коригуйте вогонь ворога: в Україні запровадили кримінальну відповідальність за несанкціоноване поширення військової інформації
28 березня 2022
28.03.2022

26 березня Президент України Володимир Зеленський підписав закон № 7189 про забезпечення протидії несанкціонованому поширенню інформації про переміщення міжнародної військової допомоги в Україну та рух або розміщення Збройних Сил України чи військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Що передбачає закон?

24 березня Верховна Рада внесла зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України.

Зокрема, парламент доповнив ККУ статтею 114-2 «Несанкціоноване розповсюдження інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану».

26 березня закон підписав Президент України Володимир Зеленський.

Закон набирає чинності з наступного дня після його опублікування, тобто від 27 березня:

  • Поширення інформації про спрямування, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, якщо така інформація не розміщувалась у відкритому доступі Генштабом ЗСУ, або без отримання письмового дозволу на її поширення, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
  • Поширення інформації про переміщення, рух або розташування Сил України чи інших військових формувань України, якщо така інформація не розміщувалась у відкритому доступі Генштабом ЗСУ, або без отримання письмового дозволу на її поширення, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.
  • Дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або з корисливих мотивів, або з метою надання такої інформації державі, що вчиняє збройну агресію проти України чи незаконним збройним формуванням, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 8 до 12 років.

Іноземні ЗМІ, які публікують місця атак, можуть вважатися шпигунами — СБУ

Речниця управління СБУ у Львівській області Роксолана Яворська під час брифінгу щодо обстрілів у Львові 26 березня попередила іноземних журналістів про кримінальну відповідальність за прямі ефіри з місць влучання російських ракет та снарядів.

Такі дії іноземних ЗМІ можуть підпадати під 114-ту статтю Кримінального кодексу України як шпигунство, а публікації українських журналістів — під 111 статтю (державна зрада).

«СБУ та Міністерство оборони неодноразово закликало вас, зараз ми наполегливо рекомендуємо вам не робити фото- і відеофіксацію. В нас є мирне населення, в нас можуть загинути люди від ваших публікацій, прямих ефірів. Ви корегуєте вогонь ворога», — сказала вона.

Служба безпеки України закликає українських та іноземних журналістів не робити фото- й відеофіксацію вибухів, не поширювати даних про місця обстрілів та куди летять ракети ворога до того, як про це повідомили офіційні джерела.

Раніше ми розповідали про те, що категорично заборонено публікувати під час війни.