Наслідуючи Росію: Сінгапур має намір запровадити антифейковий законопроект, який дозволить видаляти статті у ЗМІ
4 квітня 2019
4.04.2019

Парламент Сінгапуру 1 квітня розглянув законопроект «Захист від онлайн-помилок та маніпуляцій», який дозволить видаляти статті, якщо суд встановить, що це дезінформація. Законопроект може суттєво погіршити ситуацію зі свободою преси в країні. Про це повідомляє The Guardian.

Нове регулювання дозволить вимагати від ЗМІ виправлення фальшивих новини, а також показувати ці виправлення у спеціальному вікні або попереджати про фальшивість. Крім того, «у екстремальних і невідкладних випадках, закон вимагатиме, щоб медіа видаляли новини в Інтернеті до того, як це завдасть непоправної шкоди».

Якщо законопроект буде підтриманий парламентом, всі міністри уряду отримають повноваження давати вказівки щодо виправлення фейків у ЗМІ.

Нове регулювання не поширюватиметься на користувачів, які несвідомо поширюють фейки. Але ті, хто робитиме це свідомо та використовуватиме неправдиві заяви, програмування ботів для поширення фейків “для підриву суспільних інтересів” можуть бути оштрафовані та/або ув’язнені.

Антифейковий законопроект передбачає, що вирішальне слово у визначенні неправдивості матеріалів, повідомлень залишається за судами.

Лі Сянь Лун, прем’єр-міністр Сінгапуру, заявив, що антифейковий законопроект вирішить проблему дезінформації, оскільки минулого року парламентський комітет країни дійшов висновку, що «місто-держава є ціллю ворожих інформаційних кампаній».

Законопроект вже викликав занепокоєння стосовно обмеження свободи слова та інакомислення. Заступник директора Human Rights Watch в Азії Філ Робертсон 3 квітня виступив з заявою: «Міністри Сінгапуру не повинні мати повноважень, щоб одноосібно визначати, що є істиною, а що неправдою». Він також додав, що «законопроект є грубим порушенням свободи слова і образою свободи Інтернету, а уряди і підприємства в усьому світу повинні закликати Сінгапур негайно відкликати його».

Натомість у Міністерстві законів (MinLaw) у понеділок, 1 квітня, підкреслили: «законопроект спрямований проти брехні, а не критики».

За даними Репортерів без кордонів у 2018 році в Індексі свободи преси Сінгапур займає 151 місце зі 180 (це нижче Росії на три позиції).

Нагадаємо, в Україні останній законопроект, яким пропонується обмеження розповсюдження недостовірної інформації, запропонував нардеп від «Народного фронту» Ігор Лапін. Законопроект №10139, зареєстрований 12 березня, пропонує ввести кримінальну відповідальність за фейки.

У Росії, закон, що запроваджує блокування та штрафи за неправдиві новини у ЗМІ та прояви неповаги до влади та державних символів в Інтернеті, Путін підписав наприкінці березня. За поширення недостовірних новин передбачено штраф до 1,5 мільйона рублів ($23 300), за неповагу до держави – штраф до 300 тисяч ($4670) або арешт.