Напередодні українських виборів СБУ пропонує заблокувати нові 100 інтернет-сайтів
12 лютого 2019
12.02.2019

СБУ сформувало список з нових 100 сайтів, що “пропагандують російську ідеологію”, й передало їх до РНБО на розгляд з пропозицією схвалити рішення про санкції й рекомендувати Президенту України підписати новий санкційний указ. Це у свою чергу дасть сигнал провайдерам заблокувати користувачам доступ до цих сайтів. Подібне вже сталося навесні 2018 року, коли “під санкції” потрапили 200 сайтів. Рік тому таке рішення викликало гостру критику з боку IT-сектору та громадянського суспільства.

Генерал-майор СБУ Климчук розповідає про ініціативу блокувати 100 сайтів у студії ICTV Про перспективи блокування нових 100 сайтів, що пов’язані з Росією, у понеділок заявив генерал-майор СБУ, начальник департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Олександр Климчук під час ефіру у програмі “Свобода слова” на телеканалі ICTV.

“Дуже багато Російська Федерація вкладає в розвиток в Україні мережі інтернет-сайтів, які пропагандують ідеї “русского мира” та тероризму. Крім того, використовують соціальні мережі. Саме через це нами було прийняте рішення і ми подали до Ради національної безпеки і оборони (РНБО) подання про блокування всім відомих соцмереж ВКонтакте та Однокласники і вони були заблоковані. І на перший погляд, такі заходи були не дуже гарно сприйняті суспільством, але як показала практика, вони стали дієвими. І таких інцидентів стало набагато менше”, – заявив Олександр Климчук.

Дуже багато Російська Федерація вкладає в розвиток в Україні мережі інтернет-сайтів, які пропагандують ідеї “русского мира” та тероризму. Крім того, використовують соціальні мережі – Олександр Климчук, СБУ Генерал-майор також описав попередні зусилля СБУ щодо блокування сайтів й пояснив, як рішення буде схвалюватися у цьому році:

“Але наразі противник використовує соціальні мережі Facebook та Twitter, в яких ця боротьба продовжується. За останній рік було заблоковано близько 2000 фейкових акаунтів, було подано до санкцій близько 200 інтернет-сайтів, які пропагандували російську ідеологію. Наразі в цьому році було подано ще 100 сайтів, які найближчим часом, найближчим указом Президента буде введено рішення РНБО, ці сайти такожу будуть заблоковані”.

У цьому році було подано ще 100 сайтів, які найближчим часом, найближчим указом Президента буде введено рішення РНБО, ці сайти такожу будуть заблоковані – Олександр Климчук, СБУ Більшу частину виступу генерал-майор СБУ присвятив відповідей СБУ на кібератаки з боку Росії напередодні президентських виборів 2019. Олександр Климчук заявив, що “основний уклін російські спецслужби будуть робити на гібридну агресію, це кібератаки, атаки на критичну інфрастуктуру, а також другий вектор – це інформаційні впливи”.

Також чиновник запевнив, що Україна готова до цих атак з огляду на досвід п’яти років стримування російської агресії та “повністю нове технічне забезпечення”. Також Климчук зазначив, що в СБУ достатньо технічних фахівців в питаннях кібербезпеки, що є другим основним фактором протидії атакам.

З огляду на досвід п’яти років стримування російської агресії, повністю нове технічне забезпечення та наявність технічних спеціалістів Україна готова протистояти кібератакам – Олександр Климчук, СБУ Експерти в студії ICTV ставили запитання щодо захищеності країни напередодні виборів. Зокрема, політолог Володимир Фесенко запитав Климчука, чи захищений Державний реєстр виборців, на що представник СБУ відповів ствердно: “Державний реєстр виборців захищений комплексною системою захисту інформації і він не підключений в прямому сенсі до мережі Інтернет, до нього не можна втрутитися ззовні”.

Державний реєстр виборців захищений комплексною системою захисту інформації і він не підключений в прямому сенсі до мережі Інтернет – Олександр Климчук, СБУ Також Климчук заявив, що сайт ЦВК набагато сильніше захищений у порівнянні з 2014 роком. Станом на 2019 рік в ЦВК працюють інші спеціалісти й напередодні виборів вони пройдуть кібернавчання.

Наразі громадянському суспільству невідомий текст можливого рішення РНБО чи тексту указу Президента України щодо введення в дію рішення РНБО щодо санкцій, що призведе до блокування нових 100 інтернет-сайтів.

Зі свого боку, “Інтернет-свобода” буде уважно слідкувати за цією ініціативою. Нагадаємо, у травні 2018 року ключові медійні організації виступили з різкою критикою щодо підписання Президентом указу №126/2018, що призвів до блокування 200 сайтів, пов’язаних з РФ.

Нагадаємо, у травні 2018 року ключові медійні організації різко розкритикували підписання Президентом указу №126/2018, що призвів до блокування 200 сайтів, пов’язаних з РФ. Й хоча діяльність РНБО переважно не є підзвітною громадянському суспільству з огляду на питання безпеки та оборони, рішення силових органів повинні базуватися на засадах прав людини і основних свобод демократичного устрою.

Які запитання повинні ставити урядовці перед собою, пропонуючи такі ініціативи?

Чи відповідають запропоновані ініціативи українському законодавству? Які державні органи в Україні відповідають за регулювання інтернету в Україні? Чи реалістичного досягнути очікувані результати реалізацією подібних ініціатив? Якою була реакція громадськості на попередні схожі ініціативи? Чи співмірні пропозиції рішень до викликів для суспільства? Чи була можливість провести консультації з громадянським суспільством та IT-галузю щодо чутливих ініціатив? Якою прогнозується реакція міжнародної спільноти, громадянського суспільства та IT-галузі на подібні ініціативи? Як покращити якість подібних ініціатив у майбутньому? Нагадаємо, напередодні Петро Порошенко пообіцяв “інтернет у кожному селі”, виступаючи як зареєстрований кандидат на посаду Президента України напередодні виборів 31 березня 2019 року.