Міжнародний день перевірки фактів. Як виявляти дезінформацію в інтернеті
2 квітня 2021
2.04.2021

У березні працівники Служби безпеки України заблокували мережу ботоферм, які поширювали дописи з фейковою інформацією щодо вакцинації, у соцмережах поширювалася неправдива новина про те, що Верховна Рада прийняла закон про закриття Instagram на території України, а компанія Facebook лише за 3 місяці з жовтня до грудня 2020 року видалила 1,3 мільярди фейкових акаунтів та 12 мільйонів фейкових повідомлень на тему пандемії COVID-19. Як не потрапити на гачок маніпуляторів та не повірити фейкам?

До Міжнародного дня перевірки фактів (International Fact Checking Day), 2 квітня, компанія Google підготувала п’ять порад, які допоможуть навчитись відрізняти достовірну інформацію від фейкової:

1. Дізнайтеся більше про джерело.

Якщо матеріал з’явився на незнайомому сайті, проаналізуйте всю можливу інформацію щодо самої веб-сторінки.

2. Перевірте фото.

Типовими маніпуляціями з фотоматеріалами є виривання їх з контексту та редагування з допомогою графічного редактора. Знайти оригінал зображення можна завдяки функції «Шукати зображення в Google», натиснувши правою кнопкою миші на фотографію. На мобільному телефоні запустити пошук зображення можна, якщо торкнутись і утримувати зображення. Так можна одразу перевірити, чи з’являлась картинка в інтернеті раніше, у якому контексті та чи не було її відредаговано.

Якщо функції пошуку за зображенням у браузері відсутня, можна встановити спеціальний плагін, наприклад Who stole my pictures, як розповідають StopFake.

3. Пошукайте, що пишуть інші про цю ж новину.

Варто перевіряти, як різні видання повідомляють про одну і ту ж подію. Для цього потрібно у пошуку Google перейти у режим новин або шукати на news.google.com.

4. Зверніться до фактчекерських організацій та проєктів.

Спробуйте пошукати інформацію в Fact Check Explorer, який містить понад 100 000 перевірок фактів від авторитетних фактчекерських організацій з усього світу. Можливо, фактчекери вже мали справу з цим фейком. В Україні такими організаціями є StopFake, VoxCheck, По той бік новин тощо.

5. Перевірте та проаналізуйте геолокацію фото.

Достовірність локації фотографії можна перевірити через Google Планета Земля або в режимі Перегляд вулиць на Картах Google.