Всесвітній день боротьби з кіберцензурою: що не так з інтернет-свободою в Україні
12 березня 2021
12.03.2021

12 березня у світі відзначається Всесвітній день боротьби з кіберцензурою. Вперше цей день запропонувала відзначати правозахисна організація «Репортери без кордонів» у 2008 році. Цей день мав на меті привернути увагу до того, як уряди в багатьох країнах світу обмежують та цензурують свободу слова в інтернеті. За задумом Репортерів, цей день був покликаний об’єднати усіх тих, хто підтримує єдиний інтернет, що діє без будь-яких обмежень, та є доступним для кожного.

Яка ситуація в Україні зі свободою в інтернеті?

У Індексі свободи преси, щорічному звіті міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів», у 2020 році Україна зайняла 96-те місце, піднявшись на 6 позицій. Україна потрапила в першу сотню країн за рівнем свободи преси попри те, що погіршила на 0,06 бала свій минулорічний показник (зараз — 32,52).

Карта «Індексу свободи преси у світі», 2020

У звіті міжнародної неурядової організації Freedom House «Свобода в мережі – 2020» визначають рівень інтернет-свободи в Україні як частково вільний. У 2020 році показник України становив 61 бал зі 100 (чим більше балів, тим вищий рівень свободи), а у 2019-му – лише 56.

Карта «Свобода в інтернеті», 2020

Серед позитивних змін, як відзначають у звіті Freedom House, «уряд у значній мірі уникнув серйозних порушень конфіденційності в Інтернеті, реагуючи на пандемію COVID-19, і зменшив кількість політично вмотивованих кібератак».

Які проблеми залишаються з свободою в інтернеті в Україні?

У звіті «Репортерів без кордонів» відзначають, що в Україні залишаються проблеми з фінансуванням суспільного мовника, сильна залежність медіа від олігархів та напади на журналістів.

«Потрібно набагато більше (зусиль - ред.), щоб послабити щільну владу олігархів у засобах масової інформації, заохотити редакційну незалежність та боротися з безкарністю за злочини насильства проти журналістів», — йдеться у звіті. — Занепокоєння продовжує зосереджуватись на доступі до інформації, маніпулюванні новинами, порушенні конфіденційності джерел, кібератаках та надмірностях у боротьбі з фейковими новинами (включаючи запропонований закон про дезінформацію, який загрожує свободі преси). Підконтрольний сепаратистам схід країни все ще залишається забороненою зоною без критичних журналістів та іноземних спостерігачів».

У звіті Freedom House також відзначають, що у травні 2020 року президент України Володимир Зеленський продовжив дію санкцій проти російських соціальних платформ через поширення антиукраїнської пропаганди. Проте Freedom House зауважує, що «санкції проти російських веб-платформ та веб-сайтів несумісні з внутрішнім законодавством та зобов'язаннями України за Європейською конвенцією з прав людини».

Занепокоєння викликає законопроєкт про дезінформацію, «оскільки він розширить їх (уряду - ред.) повноваження щодо блокування веб-сайтів, видалення вмісту», – йдеться у звіті Freedom House.