Міністерство охорони здоров’я США замаскувало програму-шпигуна під Covid-трекер
21 листопада 2022
21.11.2022

Американці з штату Масачусетс судяться з Міністерством охорони здоров’я. У 2021 році ця структура встановлювала на Android-смартфони жителів штату додаток MassNotify для відстеження контактів людей з підозрою на Covid-19. Цей додаток виявився шпигунським ПЗ.

Про це повідомляє Fox Business.

Серед ініціаторів позову проти Міністерства, точніш його локального представництва - Департаменту громадської охорони здоров’я штату Массачусетс (DPH) – правозахисна некомерційна організація New Civil Liberties Alliance (NCLA). У позові сказано, що через додаток MassNotify Міністерство охорони здоров’я отримало доступ до деяких чутливих даних про користувачів та їх пристрої. Мова йде про IP-адреси, номери телефонів, списки контактів, електронну пошту, геолокацію та дані про переміщення користувачів. Одним з найбільш обурливих моментів, на думку авторів позову, є те, що навіть коли власники Android-пристроїв виявляють та видаляють цей додаток-шпигун, він повторно з’являється на їх пристрої. Тобто, якщо додаток видалити, DPH повторно його встановить на пристрій, попри те, що пандемія Covid-19 уже закінчилась. Це досягається за рахунок співробітництва з компанією Google, яка теж є відповідачем у цьому позові.

Ініціатори позову стверджують, що загалом трекер встановлено на понад 1 мільйоні пристроїв. Вони вимагають припинити таємну інсталяцію додатків на смартфони користувачів та зобов’язати компанію Google видалити додаток у випадках, коли користувач не давав дозволу на встановлення MassNotify.

Представники NCLA підкреслюють, що така таємна інсталяція додатків для відстеження порушує купу федеральних законів, а також конфіденційність користувачів Android та закони штату Массачусетс про комп’ютерні злочини.

«Змова з приватною компанією з метою викрадення смартфонів мешканців без відома або згоди власників не є інструментом, який Департамент громадської охорони здоров’я штату Массачусетс («DPH») може законно використовувати у своїх зусиллях по боротьбі з COVID-19», — йдеться в позові.

Хоча такі додатки встановлювались в декількох інших штатах, там це відбувалось добровільно. «Массачусетс став єдиним штатом, який таємно вставив програму відстеження контактів на мобільні пристрої, без відома чи згоди власників», — стверджується у позові NCLA.

То ж автори позову вимагають, щоб підрозділ DPH сплатив всі затрати та гонорари адвокатів, а також шкоду в розмірі $1. Як повідомлялось раніше, Вбудований браузер для TikTok шпигує за користувачами.