Медіакомпанія, зареєстрована у Великобританії, займається поширенням російських фейків
6 квітня 2023
6.04.2023

Команда BBC з дезінформації виявила, що медіакомпанія, зареєстрована у Великобританії, поширює державну дезінформацію про Росію мільйонам людей в арабомовному світі.

Про це розповідає BBC

Мова йде про медіакомпанію Yala News, яка стверджує, що пропонує неупереджені новини. Проте аналіз BBC показав, що більша частина поширюваного нею контенту прямо віддзеркалює історії з російських державних медіа.

Yala Group, материнська компанія Yala News, має сильну соціальну присутність. До мережі соціальних профілів входить приблизно 20 добре оформлених сторінок у Facebook. Щогодини на сайт завантажуються відео, серед них - інтерв’ю зі знаменитостями, комедійні скетчі та відео про глобальну політику.

Якщо уважно придивитись до контенту, що поширюється на Yala News, то стає зрозуміло, що більшість історій подаються з виразно проросійським кутом зору, багато з яких практично ідентичні тим, які того ж дня фігурували в російських державних ЗМІ.

До прикладу, це медіа розповіло історію, показану 10 березня 2022 року російським державним телебаченням, у якому стверджувалося, що США використовують птахів як біологічну зброю для розповсюдження смертельних хвороб й донесення їх до до Росії. Того дня історія була перекладена та опублікована на російських державних мережах Sputnik Arabic та Russia Today Arabic. Дві години потому це було опубліковано як відео на сторінці Yala News у Facebook - з ідентичними формулюваннями.

Тривале відслідковування фахівцями BBC відео Yala News, які найбільше переглядали, виявило, що майже всі історії можна простежити до кремлівських і прокремлівських новинних сайтів. Це, зокрема, фейкові історії, в яких стверджується, що різанина в Бучі була інсценована, президент Зеленський був «п’яним» на відео зі зверненням до України та українські солдати тікали з передової. Усі вони виникли в російських державних ЗМІ, а через кілька годин з’явилися відео тих самих історій на Yala News.

Материнська компанія Yala Group зареєстрована в центрі Лондону, хоча за тією адресою немає фізичного офісу компанії. Натомість аналіз соцмереж показав, що співробітники компанії фізично перебувають у Сирії.

Натомість генеральний директор компанії заявив, що контент, який публікується на сайті, є неупередженим та незалежним та підкреслив, що його бізнес не фінансується ні урядом Росії, ні Сирії.

Раніше «Інтернет свобода» розповідала про те, що російська пропаганда використовує редакторів “Вікіпедії”.