«Ланет» припиняє ретрансляцію каналів чотирьох медіагруп: у чому причина
8 квітня 2021
8.04.2021

У травні 2021 року інтернет-провайдер «Мережа Ланет» припиняє ретрансляцію телеканалів чотирьох медіагруп «StarLightMedia», «Медіа Група Україна», «1+1 media» та «Inter Media Group». Про розірвання угод з провайдером медіагрупи оголосили у березні. У чому причини конфлікту та який вплив матимуть розірвані угоди для провайдера та самих медіагруп, розбиралась «Інтернет Свобода».

«Лютий GIG»: надто низька вартість

Невдоволення медіагруп, як повідомляє Детектор Медіа, спричинила акція інтернет-провайдера «Ланет» — «Лютий GIG». За 33 гривні на місяць нові абоненти до кінця весни можуть користуватися послугами інтернету та мати доступ до понад 150 онлайн-телеканалів у сервісі «Ланет.TV». Восени 2020 року медіагрупи висунули вимогу щодо зростання вартості найдешевшого пакету для абонентів до 99 гривень та встановили рівень інфляції на 2021 рік для провайдерів 30%. Невдовзі після оголошення акції «Ланет» почав отримувати листи про розірвання договорів.

StarLightMedia

1 березня, як повідомляє «Ланет» на Facebook-сторінці, до офісу прийшов комерційний директор StarLightMedia Микола Фаєнгольд та повідомив, що особисто підписав лист про розірвання договору, який вже направили до інтернет-провайдера. «Також він озвучив умову, за якої вони «забудуть» про лист щодо розірвання співпраці: підвищення ціни за права на ретрансляцію для Мережі Ланет на 30%. Наголосив, що у разі нашої відмови, Мережа Ланет найближчим часом отримає листи про розірвання договорів від інших трьох медіагруп».

2 березня «Ланет» отримав офіційний лист від StarLightMedia про одностороннє дострокове розірвання договору з 1 травня 2021 року. У документі було відсутнє обґрунтування причини для припинення співпраці. Тож «Ланет» надіслали офіційну відповідь та адвокатський запит у StarLightMedia, щоб отримати аргументацію розірвання договору.

Джерело: Ланет

Медіа Група Україна

3 березня «Мережа Ланет» отримали лист про одностороннє розірвання співпраці від Медіа Група Україна. На зустрічі з представниками медіагрупи після отримання листа інтернет-провайдеру підтвердили необхідність підвищити ціну за ретрансляцію на 30%.

До цього, у лютому 2021, під час проведення акції для нових абонентів «Лютий GIG», «Ланет» зустрілися з Олександром Ремезовським, директором департаменту дистрибуції платних каналів Медіа Група Україна. Як повідомив провайдер у Facebook-дописі: «Ремезовський телефонними дзвінками та повідомленнями у месенджерах озвучив вимогу припинити акцію «Лютий GIG». А за незгоду погрожував розірванням договорів з усіма чотирма медіагрупами. За його словами, ціна на «Лютий GIG» у 33 гривні суперечить попереднім вимогам медіагруп щодо мінімальної ціни на телебачення, яка може встановлюватися провайдерами у 2021 році – 99 грн».

1+1 media

19 березня лист про розірвання співпраці з «Ланет» надіслала медіагрупа 1+1 media. Про лист інтернет-провайдер дізнався особисто від директора департаменту дистрибуції та розвитку мережі мовлення 1+1 media Андрія Мальчевського. Під час розмови чітких умов він не озвучив. «Однак повідомив, що листа про розірвання співпраці 19 травня надсилають заздалегідь, щоб був час для переговорів».

Джерело: Детектор Медіа

Inter Media Group

Розмову про +30% до ціни за ретрансляцію «Ланет» також мав на зустрічі з генеральним директором компанії «Національний Контент Центр», дистриб'ютора Inter Media Group, Денисом Васяновичем. 19 березня після зустрічі інтернет-провайдер отримав лист про розірвання, що передбачав припинення дії договору 21 травня 2021 року.

Відповідь від «Ланет»

У договорі між Мережею Ланет та медіагрупами передбачене право останніх відмовитись від договору в односторонньому порядку. Відповідно до норм законодавства сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов'язання у разі порушення зобов'язання другою стороною, якщо це встановлено договором або законом. Проте «Ланет» повідомляє, що «добросовісно та своєчасно виконував свої обов’язки за субліцензійним договором». Інтернет асоціація України підтверджує: «Медіагрупами не направлялись попередження, чи то інші повідомлення про неналежне виконання умов договірних зобов’язань, які взяло ТОВ «Мережа Ланет». Провайдер програмної послуги виконує взяті на себе зобов‘язання за договорами своєчасно та повно».

«Ланет» планує подати позов у суд на медіагрупи «StarLightMedia», «1+1 медіа», «Інтер Медіа Груп», «Медіа Група Україна» про скасування дострокового розірвання договору, укладеного на 2021 рік та підготувати колективний позов до Антимонопольного комітету України щодо «неприпустимих дій олігополії, які руйнують ринкові стосунки у сфері платного телебачення».

Проте 6 квітня інтернет-провайдер зазначив, що йому не вдалось дійти згоди у переговорах з найбільшими українськими медіагрупами. Тож у травні «Ланет» припинить трансляцію таких телеканалів:

  • StarLightMedia: ICTV, Новий канал, СТБ, М1, М2, ОЦЕ – 1 травня 2021 року;
  • Медіа Група Україна: Україна, НЛО TV, Індиго TV – 5 травня 2021 року;
  • 1+1 media: 1+1, 2+2, ТЕТ, ПлюсПлюс, Бігуді, Уніан – 19 травня 2021 року;
  • Канали, що дистриб’ютуються 1+1 media: Квартал TV, Bolt, StarFamily, StarCinema, FilmUA Drama, КусКус, 36,6 – 19 травня 2021 року;
  • Inter Media Group: Інтер, К1, К2, НТН, Мега, Enter-фільм, Піксель, Zoom – 21 травня 2021 року.

Розірвання договорів — змова медіагруп?

«Ланет» зазначив, що «таким чином усі чотири медіагрупи, як і обіцяв напередодні представник їхньої спільної позиції Олександр Ремезовський, надіслали листи на розірвання договорів у короткий термін один за одним. Вони продемонстрували свою узгоджену позицію, що можна розцінювати як змову олігополії задля усунення незручного гравця ринку».

У листі Інтернет Асоціації України від 26 березня йдеться, що «умови договорів фактично нав’язуються цими медіагрупами, які займають домінуюче становище на ринку (68-70% глядацької аудиторії). Провайдери програмної послуги змушені приймати умови договорів, які пропонуються медіагрупами. Враховуючи це, провайдери фактично змушені підписувати договори, однією з умов яких є право сторони розірвати такий договір в односторонньому порядку без повідомлення причини».

Також ІнАУ вважає, що розірвання договорів одночасно чотирма медіагрупами «може вказувати про зговір їхньої поведінки відносно ТОВ «Мережа Ланет». Зрозуміло, що такі дії посилюють тиск на провайдера програмної послуги, адже припинення передачі своїм абонентам лише одного чи двох телеканалів не матиме негативного наслідку для абонентів, але припинення такої значної частини телеканалів, звісно, викличе негативну реакцію. Це і є, фактично, тиском медіагруп на провайдера програмної послуги, які зобов’язують беззаперечно виконувати вимоги медіагруп, адже провайдери програмної послуги фактично є залежними від медіагруп при постачанні контенту власним абонентам».

Заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Олег Черниш сказав у коментарі агентству «Інтерфакс-Україна»: «Цей конфлікт перебуває поза компетенцією Національної ради, тому що ми не можемо втручатися в господарські відносини... При цьому Нацрада готова завжди стати майданчиком, на якому учасники конфлікту можуть сісти за стіл переговорів. Ми не можемо бути суддями, але надати такий майданчик, щоб позитивно вирішилася ця ситуація, безумовно, ми можемо». Також Олег Чернишин додав, що такі конфлікти періодично стаються на ринку, й у більшості випадків їх учасники все-таки переходять до співпраці.

Чого очікувати далі?

Як зазначає інтернет-провайдер, одночасна неочікувана відмова провідних груп від укладених договорів призведе до значних втрат абонентів та завдасть збитків компанії.

Детектор Медіа пояснює можливі наслідки для медіагруп після розірвання договору: «Щоби зрозуміти, про які приблизно цифри йдеться, можемо порахувати приблизне роялті, яке отримує кожна з медіагруп за свої канали із провайдера. За неофіційною інформацією, приблизна абонентська база «Ланету» — 150 000 домогосподарств. Виходить, що на місяць кожна з медіагруп отримує приблизно 1 млн 155 тисяч гривень, на рік — понад 13 млн. І це лише роялті. Якщо ж канали виходять із пакетів провайдера, то втрачають охоплення і втрачають рекламні заробітки».