Коронавірус загрожує свободі преси та цифровій сфері, – Комітет захисту журналістів
25 червня 2020
25.06.2020

COVID-19 суттєво змінив світ. Постраждали не тільки економіка, системи охорони здоров’я та глобальне сполучення. Змінилися і умови роботи журналістів, оскільки уряди в ряді країн використали коронавірус для придушення засобів масової інформації. Комітет із захисту журналістів наводить 10 категорій таких обмежень.

Частина з них стосується безпосередньо переслідувань журналістів: це і арешти, яких було понад 250 за минулий рік, і обмеження свободи слова через внесення змін до Конституції чи запровадження надзвичайного стану. Журналістів позбавляли віз і висилали з країн, погрожували за їхню роботу та запроваджували цензуру.

Комітет також наводить приклади порушень в цифровій сфері.

Закони про «фейкові новини». В Південній Африці за поширення дезінформації про пандемію можна отримати великий штраф або навіть сісти до в’язниці. Подібні покарання запровадили і в Пуерто-Ріко – за «передачу чи дозвіл на передачу» «неправдивої інформації» можна сісти на 6 місяців або отримати $5000 штрафу.

Спостереження і відстеження контактів. В Комітеті занепокоєні тим, що за час пандемії стрімко зросла кількість технології, які відстежують пересування абонентів. Бо завжди є ризик, що та ж поліція не захоче відмовитися від подібних технологій навіть після закінчення коронавірусу.

Телекомунікаційні компанії в Італії, Німеччині та Австрії вже зараз передають дані про місцезнаходження посадовим особам охорони здоров'я, хоча їх і групують і анонімізують. Уряди Південної Кореї і Південної Африки моніторять місця розташування окремих мобільних телефонів, а ізраїльські агенти безпеки отримують доступ до даних про місцезнаходження і інші дані від мільйонів користувачів мобільних телефонів.

Більше про те, як коронавірус впливає на конфіденційність даних, читайте у матеріалі.