Коронавірус та ризики для демократії. Огляд Інтернет свободи за березень 2020
30 березня 2020
30.03.2020

У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке: як правильно дезінфікувати смартфони, як техгіганти долучаються до боротьби з коронавірусом, які втрати відчує технологічний ринок через карантин, як Європа контролює поширення коронавірусу через дані громадян і чи не призведе це до ще більшої втрати приватності.

Коронавірус змінює цифровий світ.Запровадження глобального карантину через поширення COVID-19 призвело до того, що люди стали менше виходити на вулиці і проводять ще більше часу в мережі. Інтернет свобода розповідає, як соцмережі борються з дезінформацією про коронавірус, що змінить глобальний перехід людства в онлайн, чи переживуть економічні збитки техгіганти та що переможе пандемію — авторитаризм чи демократія.

зображення Eniola Odetunde/Axios

Як утворюється залежність від новин під час пандемії.У новій колонці керівника програм нових медіа ГО “Інтерньюз-Україна” Віталія Мороза читайте про те, як карантин вплине на роботу журналістів і редакцій і, що робити із залежністю від новин та масовим поширенням інтерпретації щодо пандемії у соцмережах.

Профілактика коронавірусу: як правильно дезінфікувати смартфон?Нагадуємо вам, що найкращий спосіб захиститися від коронавірусу – регулярно мити руки і правильно дезінфікувати свої гаджети. Як зберігати свої смартфони в чистоті, дізнайтеся в інфографіці від Школи цифрової безпеки DSS380 / ГО “Інтерньюз-Україна”.

Боротьба з коронавірусом: цифровий вимір

Коронавірус в Україні. Facebook та Мінохорони здоров’я запустили сервіс миттєвого інформування про коронавірус в Україні. А Мінцифри планує запустити додаток, аби моніторити дотримання умов карантину.

Контроль за поведінкою. Ізраїль контролюватиме дотримання карантину через смартфони громадян. У Польщі пацієнти з коронавірусом через мобільний додаток мають робити обов’язкові селфі для підтвердження, що вони вдома. А 8 мобільних операторів Євросоюзу нададуть анонімні дані про переміщення смартфонів, аби відстежувати поширення вірусу.

фото AP Photo/Andre Penner

Ринок смартфонів обвалився. Через пандемію експерти зафіксували рекордне падіння ринку за весь період виробництва смартфонів. Поставки смартфонів у світі у лютому 2020 року порівняно з аналогічним періодом у 2019 році знизилися на 38%.

Netflix і YouTube знизять якість відео в ЄС. Перебуваючи на карантині, європейці почали більше дивитися відео у високій якості. Аби зменшити навантаження на мережі, Netflix та YouTube знизять якість відео у Європі на місяць.

Британія протидіятиме російській дезінформації про COVID-19. Таке рішення було ухвалено після звинувачення Білим домом Росії у створенні тисяч фейкових акаунтів для поширення антикитайських настроїв та дезінформації, що нібито США є джерелом коронавірусу.

Кібератаки проти ВООЗ зросли. Хакери намагалися зламати внутрішню систему електронної пошти Всесвітньої організації охорони здоров’я. Спроба зламу була невдалою. Загалом кількість кібератак, аби скомпроментувати діяльність організації у боротьбі з COVID-19 зросла більше, ніж вдвічі.

По той бік пандемії

Цифрова гігієна для військових.Заступниця міністра оборони Аліна Фролова повідомила, що міністерство планує навчати військових “діджитал-гігієни і критичного мислення” та розглядає можливість введення обмежень на публікації інформації у мережі.

Правозахисники назвали ворогів журналістів в мережі.Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» оприлюднила список тих, хто займається переслідуванням, шпигунством та цензурою журналістів в мережі.

фото Andrey Bayda / Shutterstock.com

Ще один штраф для Apple. Франція оштрафувала Apple на понад 1 млрд євро за порушення конкуренції. Це найвища санкція коли-небудь винесена у такій справі регултором. Ще два оптові посередники продукції Apple оштрафовані на 76 млн і 63 млн євро за цінову змову.

Австралія проти Facebook. Уряд Австралії подав позов до суду на Facebook через втручання у приватне життя користувачів. Крім того, компанія змінила свої плани щодо криптовалюти Libra через регуляторний тиск.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті: netfreedom.org.ua.