Контроль користувачів та пошук відповідей на пандемію. Огляд Інтернет свободи за квітень 2020
4 травня 2020
4.05.2020

У новому огляді “Інтернет свободи” розповідаємо про таке: навіщо техгіганти оприлюднюють дані користувачів та як це допоможе у боротьбі з COVID-19; чи все гаразд з додатком для контролю самоізоляції українців “Дій вдома”; чи підтримують українські користувачі продовження санкцій проти російських веб-сайтів; за що небезпідставно критикують Zoom.

Що передбачає додаток “Дій вдома”? 22 квітня уряд офіційно запровадив електронний контроль самоізоляції українців через сервіс “Дій вдома”. Розповідаємо, як уряд намагається контролювати українців під час поширення COVID-19, що кажуть про “Дій вдома” експерти та на що скаржаться користувачі.

“Дія” розширює перелік сервісів. На порталі “Дія” запустили електронний кабінет громадянина, у якому є інформація про нерухомість, електронні документи, авто, земля, бізнес українців. Більше про те, як отримати доступ та перевірити дані про себе у кабінеті у нашому тексті.

Не всі захоплюються Zoom. Ілон Маск заборонив своїм співробітникам користуватися Zoom, згодом аналогічне рішення ухвалили NASA і Google, ставлячи під сумнів безпечність сервісу. Як влаштований Zoom, чи безпечно ним користуватися та яку роботу над помилками робить компанія читайте у нашому тексті.

Багато, багато даних. Усе для протидії COVID-19

Коронавірус без поваги. У квітні видання “Вести” опублікувало номери будинків киян, начебто хворих на коронавірус. У нашому матеріалі читайте про те, що порушує публікація таких даних. Згодом карту з вулицями, де нібито мешкають люди з коронавірусом, а також їх персональні дані поширила Житомирська ОДА.

Пацієнтів не будуть питати. 13 квітня парламент дозволив під час карантину збирати дані пацієнтів без їх згоди. За законом, дані можна використовувати лише для здійснення протиепідемічних заходів, а після карантину мають бути знеособлені або знищені.

Що знає мобільний оператор про самоізоляцію. “Київстар” запустив карту з даними про дотримання самоізоляції в Україні. Де найретельніше дотримуються умов карантину та які дані користувачів використали, у матеріалі.

Техгіганти звітують. Аби уряди могли оцінити ефективність заходів для соціального дистанціювання під час пандемії, Google опублікував анонімні дані про пересування людей у 131 країні. Аналогічні рішення ухвалили компанії Facebook та Apple.

Коронавірус в цифрі

Про COVID-19 дезінформують. З початку карантину СБУ заблокувала 2 тисячі спільнот у мережі, які поширювали дезінформацію про COVID-19 із загальною аудиторією 800 тисяч користувачів.

Теорія змови “підпалює” вежі 5G. У Великій Британії невідомі почали підпалювати вежі 5G мобільних операторів після поширення теорії змови про зв’язок між поширенням коронавірусу і мережами п’ятого покоління.

Не змогли. 400 камер не купили. Київ збирався закупити за 65 мільйонів гривень 400 камер, які дистанційно вимірюватимуть температуру тіла людей та розпізнаватимуть їхні обличчя під час пандемії. Пізніше договір розірвали через порушення.

Заборона російських веб-сайтів. Голова СБУ Іван Баканов запропонував РНБО продовжити санкції проти російських веб-сайтів «Вконтакте», «Одноклассники», «Яндекс», «Mail.ru», «Доктор Веб», «Касперский», «1С» і «Парус» ще на три роки. Підтримують блокування російських веб-сайтів 46% українців, проти продовження заборони - 43%.

Зображення Freepik

Як не зіпсувати робочий відеодзвінок. В умовах карантину та віддаленої роботи багатьом довелося розбиратись з електронними способами комунікації та знаходити альтернативні варіанти зв’язку. Якими сервісами для вебінарів і відеоконференцій можна користуватися та як не зіпсувати робочий відеодзвінок читайте на нашому сайті.

Читайте щодня новини на тему розвитку інтернету, свободи інтернету та цифрових прав на нашому сайті: netfreedom.org.ua