Кібератаки – важлива частина російської агресії: Держспецзв'язку
9 березня 2023
9.03.2023

У звіті Держспецзв'язку проаналізовані основні тенденції кібернападів з боку Росії.

Аналітичний звіт Russia’s Cyber Tactics: Lessons Learned 2022 представлений на сайті організації.

У звіті було визначено основні тенденції російської кіберзагрози.

Кібератаки – важливий елемент російської агресії

Кібератаки є однією з ключових складових війни, яку Росія веде проти України. Російські хакери мають загальні цілі, які співпадають з російською воєнною агресією, при цьому їхня основна мета - цивільна інфраструктура. Під час повномасштабного вторгнення, пріоритети хакерів змінювалися відповідно до воєнних потреб, проте на початку вторгнення особливо важливими мішенями були медіа та телеком. Згодом хакери та російська армія переключили свою увагу на енергетичний сектор.

Головні джерела небезпеки - технічні вразливості та фішинг

Технічні вразливості є одним з ключових джерел загроз, на рівні з таргетованим фішингом. Однак, у другій половині 2022 року помічені зміни в тактиці російських хакерів. Замість безпосередньої атаки організацій-жертв за допомогою фішингу, хакери почали звертати увагу на використання технічних вразливостей установ, що надають послуги операторам критичної інформаційної інфраструктури.

Хакери атакують всі організації

Хакери нападають на всі установи, на які можливо здійснити атаку. Характер кібератак російських хакерів підтверджує, що жодна установа не може вважатись досить добре захищеною. Особливо під загрозою опиняються компанії, що надають послуги і сервіси операторам критичної інформаційної інфраструктури, серед яких інтернет-провайдери.

Найбільш небезпечні – «тихі» хакери

Найнебезпечніші з усіх - хакери, які проводять "тихі" операції. Російські хакери здійснюють кібератаки, що мають на меті помсту або спроби інформаційно-психологічного впливу, щоб переконати населення в тому, що держава не здатна їх захистити. Такі атаки зазвичай привертають увагу ЗМІ та суспільства. Проте, насправді найнебезпечнішими є повільні та "тихі" атаки, що спрямовані на шпигунство. Такі атаки складніше виявити, відповідно, їх наслідки є серйознішими.

Раніше «Інтернет свобода» розповідала про виявлений прямий зв’язок між кібератаками та ракетними обстрілами.