Кібератаки, шахрайство і фейки: такими були основні порушення цифрових прав українців у жовтні
25 листопада 2022
25.11.2022

Понад 65 млн кібератак і 1 млн фішингових нападів лише на державний сектор зафіксували експерти «Платформи прав людини», автори звіту про дотримання прав українців під час воєнного стану.

Про це повідомляється на офіційному ресурсі «Платформи прав людини» .

Експерти провели моніторинг на основі даних Держспецзв’язку, СБУ, інформації з державних реєстрів та медіа. Всі дані зібрати у п’ятому з початку війни аналітичному звіті «Війна у цифровому вимірі та права людини».

Ось основні положення цього звіту:

  • кібератаки

У жовтні 2022 року число кібератак збільшилось у 2,5 рази в порівнянні з попереднім місяцем. Зловмисники, в першу чергу, атакують цифрові сервіси й намагаються дестабілізувати підприємства енергетичної та транспортної галузей.

  • фішинг

Не менш важливою проблемою стали фішингові атаки. Автори звіту заявляють про понад мільйон розісланих фішингових листів від імені українських структур. У електронних часто експлуатувались теми оновлення ПЗ. У жовтні розсилка фішингу електронною поштою була не єдиним вектором атаки. Активізувались зловмисники і в соціальних мережах та месенджерах. Тут жертви фішингу отримували повідомлення про буцім-то порушення копірайту та пропозицію його оскаржувати, яка була, власне, фішинговим небезпечним посиланням, перехід за яким призводив до втрати доступу до акаунту.

  • пропаганда

У жовтні продовжилось поширення пропагандистських наративів. Основною площадкою для їх поширення продовжив бути сервіс Telegram. Автори звіту виявили більше сотні випадків поширення фейків, а найпопулярнішими наративами при цьому були погрози про енергетичну та продовольчу кризу, звинувачення ЗСУ в обстрілі мирного населення, погрози ядерною зброєю.

  • шахрайство з донатами

Автори звіту відзначили масові шахрайства щодо донатів. Їх ініціатори використовують тематику війни, допомоги ЗСУ та окремим пораненим бійцям. До прикладу, у жовтні фейковий канал Дерприкордонслужби буцім-то збирав кошти на теплий одяг для прикордонників.

Почастішали випадки поширення неправдивої інформації про фейкові соціальні виплати українцям. Найчастіше такі повідомлення супроводжувались посиланням на фейкову сторінку держструктур чи міжнародних донорів, на якій пропонувалось ввести номер своєї банківської карти.

Раніше «Інтернет Свобода» розповідала про звіт правозахисної організації Freedom House, яка відзначила падіння рівня свободи в інтернеті 12й рік поспіль.