#KeepItOn: головні тенденції та наслідки інтернет-шатдаунів у 2021
17 червня 2021
17.06.2021

Глобальна коаліція #KeepItOn, що представляє 258 організацій із 106 країн, зафіксувала щонайменше 50 відключень Інтернету в 21 країні в період з січня по травень 2021 року.

Згідно із задукоментованими випадками зупинок інтернету, у 2021 році їхня кількість становила 50, що є найменшим показником у порівнянні з двома попередніми роками. Так у 2020 році загальна кількість шатдаунів була 60, у 2019 — 115.

Джерело: Accessnow.org

З 50 припинень роботи інтернету у січні-травні 2021-го:

  • 24 охоплювали усю країну або декілька штатів, провінцій або регіонів області.
  • 11 торкнулися більше одного міста або області в одному штаті, провінції чи регіоні.
  • 13 охопили лише одне місто, регіон чи село.

Інтерактивна мапа шатдаунів січня-травня 2021 року. Джерело: Accessnow.org

Тенденції обмежень інтернету 2021 року

  1. «Затяжні» шатдауни, які тривають з 2020 року. Деякі уряди, зокрема Джамму і Кашміру, Ефіопії та М'янми продовжують обмежувати доступ до інтернету ще з 2020 року.
  2. Блокування платформ для спотворення виборів та контролю інформації, як в Уганді, республіці Нігер, Конго та Росії.
  3. Шатдауни під час протестів. Зокрема уряди Ірану, Куби, Чаду, Казахстану, Йорданії, М'янми частково або повністю обмежували інтернет під час протестів.
  4. Шатдауни у зонах активних конфліктів. Як і у 2020, ворожі території націлювалися на інтернет-інфраструктуру у зонах активних конфліктів. У результаті мешканці цих зон втрачали доступ до критично важливих каналів зв’язку.

Вплив примусових обмежень інтернету через рік після спалаху COVID-19

Шатдауни не дозволяють людям з інвалідністю користуватись необхідними послугами онлайн, блокуючи доступ до різних ресурсів — від освітніх платформ до банків.

«Близько 12.4% мешканців Уганди, які мають інвалідність, вже страждають від надмірно високої вартості техніки та асистивного обладнання, і інтернет-шатдауни — це образа до і так існуючої болючої рани», — коментує адвокат з прав людини з Уганди Мохаммед Кімбугве.

Обмеження інтернету також перешкоджають доступу до важливої інформації, наприклад щодо громадського здоров’я.

Access Now — неприбуткова організація, яка займається захистом цифрових прав людини та проблемами свободи слова. Її заснували після президентських виборів у Ірані 2009 року. Тоді Access Now відіграла значну роль у поширенні медіаматеріалів з протестів внаслідок голосування. Access Now надає діджитал-підтримку користувачам та фінансування організаціям, які борються за цифрові права.