Історії про Mastodon. Звідки взявся цей сервіс і чи коректно його порівнювати з Twitter
21 грудня 2022
21.12.2022

Після того, як ім’я Ілона Маска стали пов’язувати з Twitter з огляду на придбання цієї соцмережі, медіа та користувачі у всьому світі почали шукати альтернативи сервісу міктроблогів. Серед іншого – заговорили й про Mastodon як децентралізований інтернет-сервіс. Цим матеріалом ми розпочинаємо цикл статей про те, що таке Mastodon, як цей сервіс працює та як в ньому проводити час.

Придбання Ілоном Маском сервісу мікроблогінгу Twitter викликає занепокоєння у багатьох користувачів. Його одіозні заяви щодо майбутнього цієї соціальної платформи, зміна правил модерації та звільнення співробітників, які займалися модеруванням контенту, ідеї щодо повернення на платформу Дональда Трампа, заставляють багатьох користувачів шукати альтернативу старому доброму Twitter.

Однією з таких альтернатив стала платформа з відкритим вихідним кодом Mastodon – проект, який започаткований в Німеччині у 2016 році.. Саме про неї згадали багато медій, коли у суспільства з’явився запит на Twitter-альтернативу.

З 27 жовтня, коли генеральний директор SpaceX і Tesla оформив поглинання Twitter, тисячі інстансів (локальних серверів) Mastodon отримали майже 500 тисяч нових користувачів. Це число фактично означало двократний ріст аудиторії Mastodon. Тому настав час зрозуміти, що таке Mastodon і яким чином там можна налаштовувати свої облікові записи.

Зауважимо, що наші публікації та інструкції актуальні станом на грудень 2022 року. Проте цей сервіс швидко змінюється і якісь нюанси з часом можуть відрізнятися від описаного тут.

Компанія Mastodon була заснована у 2016 році німецьким розробником програмного забезпечення Євгеном Рочко. На відміну від Twitter, Facebook, Reddit чи будь-яких інших популярних соціальних мереж, Mastodon є некомерційною організацією, тобто, в ідеалі, її мета – приносити користь звичайним людям, а не акціонерам.

На перший погляд, Mastodon може виглядати як клон Twitter, але насправді ці платформи сильно відрізняються між собою, в тому числі, й деякими базовими принципами роботи. Почнемо з того, що сервіс Mastodon децентралізований. Його засновник описує його як «об’єднану (федеративну) мережу, яка працює подібно до електронної пошти».

Коли ви вперше створюєте обліковий запис у Mastodon, ви повинні обрати сервер (інстанс), на якому реєструєтеся. Майже так само зазвичай вчиняють користувачі електронної пошти, реєструючи свій акаунт та визначаючи, на якій платформі вони хочуть працювати — в Gmail, Hotmail, Yahoo чи де інде. Відповідно, вибір цієї e-mail-платформи визначає адресу вашого профілю.

Схоже працює й Mastodon. Якщо ви хочете спілкуватися переважно з українськими користувачами, ви можете обрати один з локальних українських серверів, адресу якого ви отримаєте. Ось деякі з них: київський сервер, харківський, або ж один з трьох львівських – один, два та три. Список українських серверів чи-то інстансів можна знайти за посиланням – https://paper.wf/useful/ua-instances.

Ви можете обрати й тематичні сервери. Якщо ви зареєструєтесь у Mastodon через сервер, на якому обговорюються проблеми клімату, ваша адреса в Mastodon виглядатиме як @[ваше ім’я користувача]@climatejustice.social. Але незалежно від того, на якому сервері ви зареєструєтесь, ви зможете спілкуватися з користувачами з будь-якого іншого сервера. Це буде відбуватися точно так само, як користувачі Gmail можуть надсилають електронні листи користувачам Hotmail і навпаки.